szyberdach

Wszystkie informacje o instalacji elektrycznej

Moderator: Moderator

Postprzez TomekKutno » 11 sie 2008, o 23:32

miałem ten sam problem co wy... w zgierzu jest klient, ktory sie zajmuje na profesjonalnie szyberdachami. pojechalem do niego - krzyknął mi 800zl za naprawe(części + robocizna).

Podziękowałem mu serdecznie, wróciłem do domu, zdjąłem szybke, ustawilem prowadnice na pozycje zamkniecia (ręcznie), zalozylem szybke i zapierniczyłem silikonem. Przynajmniej mam spokój, nie cieknie, a szyberdach mi nie potrzebny otwarty - ważne że jest i słoneczko ma przez co świecić do środka :)
Avatar użytkownika
TomekKutno
Czytacz
 
Posty: 88
Dołączył(a): 25 lip 2008, o 16:30
Lokalizacja: Kutno

 

Postprzez tomasz291 » 12 sie 2008, o 01:04

TomekKutno, ale jakby Ci zaśpiewał z 50zł za zrobienie z tym szberdachem byłbyś zadowolony chyba ja liczę tu na okazję jeśli jej nie będzie to pech będzie chodził tylko góra dół ;-)
Avatar użytkownika
tomasz291
Czytacz
 
Posty: 108
Dołączył(a): 10 sie 2008, o 14:09
Lokalizacja: czechowice-dziedzice

Postprzez bzy_mar » 13 sie 2008, o 20:47

U mnie jest identycznie, chodzi tylko góra dół, a w poziomie jest problem, bo bardzo ciężko chodzi, przesmarowałem prowadnice, ale problem nie zniknął, sam nie wiem, znajomy elektryk powiedział, że w golfikach tak już jest, bardzo częsta usterka, on sam ma taki problem i nic z tym nie robi, bo uchyla mu sie w górę-dół i to mu wystarcza! :-)
Dla słabych klęska, dla cierpliwych nadzieja, dla upartych zwycięstwo!
bzy_mar
Czytacz
 
Posty: 95
Dołączył(a): 12 lip 2008, o 17:54
Lokalizacja: Nowa Słupia

Postprzez KristoF » 14 sie 2008, o 19:04

napisz do mnie PW to sie ugadamy

[ Dodano: 2008-08-14, 19:11 ]
i chyba sie źle zrozumieliśmy za samą częśc dałem 50 pln.
wymieniałem sam
KristoF
Members
 
Posty: 675
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 13:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Silniczek szyberdachu

Postprzez JotKa » 14 sie 2008, o 19:51

Dziwna sprawa z tym silniczkiem. Wykręciłem go z szyberdachu i podłączyłem do przewodów. Okazuje się, że działa poprawnie góra-dół, natomiast nawet bez obciążenia szybrem silniczek 2x zadziała poprawnie w tył i przód, a potem słabnie i nie działa w ciągu. Po przesunięciu włącznika zadziała i staje, zadziała i staje, i tak już do końca. Podejrzewałem kondensatory w silniczku (są dwa), ale elektronik raczej to wykluczył. Wygląda na to, że jeden z elektromagnesów puszcza po pewnym czasie i to zarówno do tyłu, jak i do przodu. Na oko wszystkie trzy wyglądają poprawnie.
Miałem podobny wypadek z innym silniczkiem, ale tam ewidentnie jeden ze styków elektromagnesu był mocno nadpalony. Po wymianie działa poprawnie.
Może miał ktoś takie zdarzenie i może się podzielić wiedzą, jak się z tym uporał?
Mam jeszcze w zapasie dwa elektromagnesy, ale sądzę, że jednak coś w elektronice padło, bo jednak dwa razy idzie dobrze, a później tylko "impulsowo"!
Dodam tylko, że sam szyberdach działa poprawnie na innym, sprawnym silniczku, więc nie należy szukać przyczyny w szyberdachu.
Pozdrawiam
Samochód jest dla mnie, a nie ja dla samochodu.
Avatar użytkownika
JotKa
Czytacz
 
Posty: 22
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 23:21
Lokalizacja: Pomorskie

Postprzez KristoF » 14 sie 2008, o 20:26

a zsynchronizowałeś mechanizm szyberdacu z silnikiem?
Silnik ma wewnąrz styki programowe określające krańcowe położenia szyberdachu,
dlatego po otwarciu cyka i nie przesuwa sie dalej,po zamknięciu tak samo i po uchyleniu.Sprawdź czy masz dobrze zsynchronizowany mechanizm z silnikeim bo częśto sie zdarza że są rozsynchronizowane i silnik "cyka" ale to "cyka" zabezpieczenie przeciążowe.
KristoF
Members
 
Posty: 675
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 13:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez JotKa » 14 sie 2008, o 23:27

krissmysticblau napisał(a):a zsynchronizowałeś mechanizm szyberdacu z silnikiem?
Silnik ma wewnąrz styki programowe określające krańcowe położenia szyberdachu,
dlatego po otwarciu cyka i nie przesuwa sie dalej,po zamknięciu tak samo i po uchyleniu.Sprawdź czy masz dobrze zsynchronizowany mechanizm z silnikeim bo częśto sie zdarza że są rozsynchronizowane i silnik "cyka" ale to "cyka" zabezpieczenie przeciążowe.


Przecież napisałem, że silniczek wymontowałem z szybra i sprawdzałem "na sucho" jego działanie. To nie ma nic wspólnego z szybrem i z synchronizacją, bo inny, sprawny silniczek działa z szybrem poprawnie. Zresztą z synchronizacją nie mam problemu, robiłem to już wielokrotnie.
Błąd jest gdzieś w elektronice samego silniczka. Zadziałanie sterownikiem z lampki w górę-dół silniczek pracuje poprawnie, natomiast sterowanie tył-przód po pewnym czasie zatrzymuje się i ponowne zadziałanie sterownikiem załącza i natychmiast wyłącza silniczek, ale jak zaznaczyłem, tylko w pozycji tył-przód.
Pozdrawiam
Samochód jest dla mnie, a nie ja dla samochodu.
Avatar użytkownika
JotKa
Czytacz
 
Posty: 22
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 23:21
Lokalizacja: Pomorskie

Postprzez KristoF » 14 sie 2008, o 23:30

to rozpruj silnik i sprawdź czemu sie wyłancza.Mówisz że na innym silniku idzie jak trzeba więc mozna wykluczyć mechanizm...sprawdź silnik.
KristoF
Members
 
Posty: 675
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 13:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez JotKa » 14 sie 2008, o 23:46

krissmysticblau napisał(a):to rozpruj silnik i sprawdź czemu sie wyłancza.Mówisz że na innym silniku idzie jak trzeba więc mozna wykluczyć mechanizm...sprawdź silnik.


Silnik rozpruty i czeka na mądrego, tylko że gołym okiem tego nie widać, co padło: diody, tranzystory, a część schowana jest pod elektromagnesami. Nie chcę w ciemno wszystkiego wylutowywać, bo płytkę będę mógł w końcu wyrzucić, a mi o naprawę przecież chodzi.
Pozdrawiam
Samochód jest dla mnie, a nie ja dla samochodu.
Avatar użytkownika
JotKa
Czytacz
 
Posty: 22
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 23:21
Lokalizacja: Pomorskie

Postprzez adams » 14 sie 2008, o 23:54

JK sluchaj ja mial;em nawet gdzies opisalem kiedys problem z silniczkiem polegal na tym ze si enei zatrzymywal wogole wlaczylem go (*na pusto bez szybra oczywiscie) to latal latal i sie zatrzymnac nie chcial , wlaczaly sie te szybsze obroty podczas odsuwania do tylu po tem zwalnial i potem znowu szybsze i tak caly czas, okjazalo sie ze byl zimny lut na rezystorze bodajże bo jzu nie pamietam czy to dioda czy rezystor, tak czy tak doszedlem do tego zupelnym przypadkiem bo rozkrecilem silnik na czesci pierwsze zlozylem tylkjo szczotkotrzymacz zeby to dzialalo i kombinowalem z elektronika i zatrzymal sie jak przypadkowo dotknalem wlasnie tego elementu ktory byl odlutowany. Na gole oko w zyciu bym sie nei kapnal ze to byl akurat zimny lut poniewaz ten element (mowa caly czas o diodize albo rezystorze) jest schowany pod calym gniazdem (tzn sie tam gdzie wtyczkje podlaczasz) wiec wylutowalem zupelnie to gniazdo i mialem dostep dop kazdego elektronicznego elementu, ale ze potem polamaly sie sciezki to zrobilem pająka noi dzialalo :) nie wiem jak to sie ma do Twojego problemu ale moze zimny lut co ?
Avatar użytkownika
adams
Gaduła
 
Posty: 562
Dołączył(a): 2 cze 2007, o 03:10
Lokalizacja: włocek
Rocznik: 1994
Silnik: ABU
Paliwo: PB+LPG
Nadwozie: 5-drzwiowe

Postprzez KristoF » 15 sie 2008, o 00:07

też możliwe bo to sie grzeje podczas pracy do tego wstrząsy, a cała elektronika montowana jest obecnie automatycznie więc małą ilością cyny.
Dobry elektronik sie wyzna co z tym zrobić.
Pozdro
KristoF
Members
 
Posty: 675
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 13:58
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Postprzez JotKa » 15 sie 2008, o 00:15

adams napisał(a):...ale moze zimny lut co ?


To pierwsza rzecz, która przyszła mi do głowy i raczej sprawdzona, ale głowy nie dam, może trzeba zrobić to jeszcze dokładniej. Silnik rozebrany, ale tę zabawę może zostawię na inny czas, bo zmęczenie już daje się we znaki. W takim stanie mogę wiele zepsuć, a nie o to mi chodzi.
Na razie dzięki!
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 15 sie 2008, o 18:03 przez JotKa, łącznie edytowano 1 raz
Samochód jest dla mnie, a nie ja dla samochodu.
Avatar użytkownika
JotKa
Czytacz
 
Posty: 22
Dołączył(a): 2 lis 2007, o 23:21
Lokalizacja: Pomorskie

Poprzednia stronaNastępna strona

- - -



Powrót do Elektryka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości