stacyjka, kostka stacyjki

Wszystkie informacje o instalacji elektrycznej

Moderator: Moderator

Brak świateł mijania, wycieraczek i nawiewu.

Postprzez carrion » 9 lis 2012, o 17:59

Witam!
Problem jak w temacie. Poczytałem trochę na forum i wiem, że winna jest manetka kierunków, przekaźnik albo kostka stacyjki. Chciałbym się po prostu upewnić.
Ja stawiam na manetkę, bo oto co się dzieje:
Po przekręceniu kluczyka świecą jedynie pozycyjne mimo, że główny włącznik świateł jest ustawiony na światła mijania, drogowymi mogę jedynie mrugać. Ale gdy pociągnę do siebie i przytrzymam manetkę kierunków, wszystko zaczyna działać, czyli chodzą nawiewy, działa wycieraczka i włączają się światła mijania (w tym momencie świecą razem z drogowymi). A zatem problemem jest manetka, prawda? Czy można ją jakoś naprawić czy po prostu wymienić na inną?
Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
carrion
Berbeć
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 paź 2012, o 17:32
Lokalizacja: Poznań

Brak świateł mijania, wycieraczek i nawiewu.

 

Postprzez prezesik » 9 lis 2012, o 18:12

Wg mnie kostka stacyjki. Załączając światła drogowe robisz tzw. "skrót", który podaje prąd na wszystkie inne podzespoły, tak jakbyś miał normalnie zasilanie (+) po stacyjce.
Avatar użytkownika
prezesik
Members
 
Posty: 4869
Dołączył(a): 25 lut 2008, o 20:06
Lokalizacja: Łęczyca

Postprzez carrion » 9 lis 2012, o 18:27

Na szczęście mam w zapasie jedną kostkę, więc jutro to sprawdzę. Kurde, założyłbym się, że to manetka...
Avatar użytkownika
carrion
Berbeć
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 paź 2012, o 17:32
Lokalizacja: Poznań

Postprzez prezesik » 9 lis 2012, o 18:36

Napisz o efektach jak przełożysz.
Avatar użytkownika
prezesik
Members
 
Posty: 4869
Dołączył(a): 25 lut 2008, o 20:06
Lokalizacja: Łęczyca

Postprzez carrion » 9 lis 2012, o 18:40

Oczywiście ;)
Avatar użytkownika
carrion
Berbeć
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 paź 2012, o 17:32
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Patryk1.9GTD » 10 lis 2012, o 12:19

kolego to nie kostka stacyjki ani manetka kierunków wczoraj doszedłem co to jest bo miałem identyczne objawy . Przyczyną tego jest utrata napięcia podczas włączenia świateł mijania na przekaźniku 18 w skrzynce bezpieczników . ja poprowadziłem napięcie od kabla czarno - Żółtego z kostki stacyjki do przekaźnika dokładnie nie ma napięcia + czyli górny pin przekaźnika 18 . W moim Golfiku jeszcze jest taki minus że podczas odpalania zeruje trip i godzinę . nie wiem czym to jest spowodowane :-( jutro rozbiore licznik i zobaczę czy podczas przekręcania kluczyka nie traci napięcia na liczniku . Wracając do tych świateł to weź grubszy kabelek podłącz do czarno-Żółtego kabla od kostki stacyjki i załóż na górny pin przekaźnika 18 . na 100% będzie działało :) pozdrawiam :) :-) :ok:
Patryk1.9GTD
Berbeć
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30 cze 2012, o 14:57
Lokalizacja: Kwidzyn

Postprzez carrion » 11 lis 2012, o 18:36

Oj panowie... Czasem to człowiek debila potrafi z siebie zrobić... Okazało się, że gdy jakiś czas temu sprawdzałem kostkę stacyjki, niedokładnie wpiąłem w nią wtyczkę i się delikatnie wysunęła. Gdy trafiła na swoje miejsce, wszystko zaczęło pracować tak, jak powinno. Sprawdziłem jednak te przekaźniki i okazało się, że w ogóle nie mam wpiętego przekaźnika nr 18. Czy może on mieć jakieś inne oznaczenie?
Avatar użytkownika
carrion
Berbeć
 
Posty: 11
Dołączył(a): 26 paź 2012, o 17:32
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Patryk1.9GTD » 11 lis 2012, o 23:43

ten przekaźnik powinien znajdować się w górnym rzędzie na 4 miejscu od lewej . odpowiada on za podgrzewanie świec działanie świateł mijania nawiewy i wycieraczki ;-) oryginalnie jest siwy ale widziałem czarne z nadrukowaną 18 i czarne bez nadruku .
Patryk1.9GTD
Berbeć
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30 cze 2012, o 14:57
Lokalizacja: Kwidzyn

Postprzez Zico63 » 12 lis 2012, o 00:01

Przekaźnik 18 jest odpowiedzialny za wszystkie duże odbiorniki prądu sterowane stacyjką (m. in. za wycieraczki, nawiew, grzanie szyby) ale NIE ZA REFLEKTORY. Są one sterowane bezpośrednio stacyjką, nie "idą" przez przekaźnik.
Stąd gdy są duże spadki napięcia od stacyjki (na czarno-żółtym) przy włączaniu reflektorów, np. przy zwarciu czy użyciu zbyt dużych żarówek - napięcie jest zbyt małe by utrzymało cewkę przekaźnika; i on się rozłącza.
Avatar użytkownika
Zico63
Members
 
Posty: 1569
Dołączył(a): 13 gru 2007, o 02:32
Lokalizacja: B.-B.

Stacyjka dziwny problem

Postprzez scyzormks » 15 lis 2012, o 19:06

Witam

Panowie otoz coraz czesciej mam taka sytuacje przy odpalaniu.

Wkladam kluczyk, przekrecam, ikonki sie pokazuja na liczniku siwce grzeja słychac charakterystyczne cykniecie, przekrecam dalej i zero reakcji...

Rozrusznik nie kreci itd ale dopiero gdy powajchuje kluczykiem i w sumie na siłe przycisne do oporu to wtedy odpala ale nie zawsze.

mam nadzieje ze jasno wyraziłem problem i moje pytanie co moze byc przyczyna takiej kiszki konczy sie stacyjka, cos sie mogło zuzyc? JaK sprawdzic co sie mogo stac, 2 kluczyk reaguje tak samo wiec ta opcja mi odpadła.
:zalamany:
Avatar użytkownika
scyzormks
Gaduła
 
Posty: 637
Dołączył(a): 17 maja 2012, o 16:53
Lokalizacja: Wojkowice

Postprzez pietrasiak2 » 15 lis 2012, o 19:13

Cewka Mnie się zdaje :-)
Avatar użytkownika
pietrasiak2
Members
 
Posty: 2043
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 09:52
Lokalizacja: stryków

Postprzez scyzormks » 15 lis 2012, o 19:14

Jak to wymienic? Jakie koszta
Avatar użytkownika
scyzormks
Gaduła
 
Posty: 637
Dołączył(a): 17 maja 2012, o 16:53
Lokalizacja: Wojkowice

Poprzednia stronaNastępna strona

- - -



Powrót do Elektryka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 9 gości