od czego zacząć budowę audio?

Wszystkie informacje o nawigacjach satelitarnych i instalacjach car audio.

Moderator: Moderator

Postprzez bogib184 » 9 sie 2012, o 14:42

uuu 3-way to nie hej siup... Zrobić, aby był nie sztuka, ale żeby zagrał na miarę możliwości, zestrojony pod auto, to większość 2-way zmiata nieprofesjonalnego 3-waya ;-) To jest wyższa szkoła jazdy, ja tam za to się nie biorę, bo za malutki jestem w te klocki. Maty wewnątrz i na zewnątrz, dobre radio, dobry zestaw na przód, wzmacniacz z czasem i dobre okablowanie całości :) Sub to 10% całego grania, to tylko wisienka na torcie ma być - nic więcej :-P
Pomogę w montażu i wyborze sprzętu Car Audio :)
Clarion DRX-788 RUSB>Helix Esprit H400>Phase CFS 165>Helix B2 Precision>Phase CFS Tweeter>Helix H1000 Esprit>u-Dimension RM 210SL
bogib184
Gaduła
 
Posty: 652
Dołączył(a): 16 maja 2012, o 13:13
Lokalizacja: MAZOWSZE

 

Postprzez gawior » 23 sie 2012, o 10:02

Jak nie masz $$, to rób etapami.

1. Wygłuszenie drzwi + dystanse i kable głośnikowe
Koszt zależy od zasobności portfela. Dystanse 40-45zł, maty ( tu jest rozrzut spory ) od 14zł za Boll ( 50x50cm ) + taśma dekarska ( jedna rolka 10cm x 10m - obecnie 45-50zł ) i do tego płaskowniki alu 5cm szerokości 1-1,5mm grubości ( za 235cm dałem 11zł ), do tego np. nity. Obowiązkowo zmywacz silikonowy do odtłuszczenia, żadna benzyna ekstrakcyjna, czy rozcieńczalnik ekstrakcyjny nie odtłuści ci tak powierzchni.
Do wygłuszonych drzwi wsadzisz głośniki co teraz masz ( bo chyba coś tam gra skoro radio jest ).

Po tym etapie dobrze jest wiedzieć co się chce - głośniki i do tego jaki wzmacniacz mniej więcej.

2. Głośniki i mogą być kable ( zasilanie i sygnałowe ), zależnie od funduszy.
Głośniki wsadzasz w wygłuszone już drzwi i zasilasz samym radiem w czasie składania kasy na wzmacniacz.
Głośniki możesz też nabyć używane. W dobrych pieniądzach można nabyć Morel Tempo 6, Hertz HSK 165.3 ( ale okazuje się, że są i podróbki - nie wiem jak jest z HSK 165.4 ). Z tym, że do HSK proponuje bardzo rozważnie dobierać sprzęt ze względu na charakterystyczny tweeter w tym zestawie.

3. Wzmacniacz/wzmacniacze i kable o ile nie były położone wcześniej.
Tutaj dobierać coś musisz pod głośniki jakie masz/ jakie chcesz mieć ( subwoofer ).

4. Zakup subwoofera.
Alpine CDA-7897->CHA-S634->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1 ) + Focal 6K2P, Rodek R4100A2->2xSTX 8" 23L@35Hz
gawior
Gaduła
 
Posty: 497
Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 20:02
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez slavwek.ie » 23 sie 2012, o 18:04

gawior napisał(a):taśma dekarska ( jedna rolka 10cm x 10m - obecnie 45-50zł )
Zawsze nurtuje mnie, po kiego grzyba doradzacie kupować taśmę 10 czy 15cm..
Ani to tanie ani praktyczne.. Więcej lepienia, mniej stabilna konstrukcja, bo przy zaklejaniu z zewnątrz trzeba dawać więcej wzmocnień, więcej jest punktów łączenia gdzie zawsze może się coś rozszczelnić, do tego zakup dodatkowych płaskowników wzmacniających, wiercenie, nitowanie babranie... a na dodatek jest obawa, ze jej zabraknie jak się coś w trakcie roboty podrze, źle przyklei czy coś.
Zero w tym ekonomii i pożytku.
Dla przykładu, 30cm taśma kosztuje obecnie niecałą stówkę (w marketach LM) a wystarczy jej na parę drzwi 3D i jeszcze zostanie trochę na doklejanie, dogłuszanie, ewentualnie tapicerkę od wewnątrz (co de facto też sporo daje).
30cm płaty nakleja się rzadziej, nie trzeba tylu wzmocnień, mniej jest połączeń, konstrukcja bardziej stabilna i wytrzymała.
Do przemyślenia autorowi tematu.
Voice Kraft - postaw na jakość!

Volkswagen Klub Polska #157

.
Avatar użytkownika
slavwek.ie
Moderator Globalny
 
Posty: 1251
Dołączył(a): 10 paź 2009, o 18:36
Lokalizacja: P-ce

Postprzez gawior » 23 sie 2012, o 19:47

Źle trochę napisałem.
Chodziło mi o to, że na żebrowanie w otworach montażowych dać matę Boll - 50x50cm ( nie dekara ).
Ewentualnie na Boll-a dać matę dekarską, bo Boll lubi pękać, ale to jak za bardzo ponaciągamy ( przy niższych temperaturach zacznie się obkurczać i pękać, bo te maty są kruche ).

Taśma dekarska 15cm, to do wyklejenia wnętrza drzwi i na wierzch na blachę, a nie na otwory. Na otwory mata jest za miękka i pracuje.
Alpine CDA-7897->CHA-S634->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1 ) + Focal 6K2P, Rodek R4100A2->2xSTX 8" 23L@35Hz
gawior
Gaduła
 
Posty: 497
Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 20:02
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez killah » 27 sie 2012, o 12:48

generalnie to mam teraz mały mętlik w głowie bo z tego co już wiem to materiały takie z allegro do wygłuszania będą za ciężkie na drzwi od wersji 3d i mi zaraz opadną.

Wygłuszenie drzwi zrobię pewnie taśmą dekarską i najwyżej w dłuższych miejscach dam płaskowniki. A jak z łączeniami między paskami taśmy? mam nakleić na łączenia kawałek taśmy czy co?
killah
 

Postprzez gawior » 27 sie 2012, o 13:34

Taśmę dekarską kleisz na zakładkę. Od wewnątrz nie musisz, byle ściśle taśma do taśmy przylegała, ale zakładka z 1cm była by OK ( będzie robić także za konserwację :) )
Z zewnątrz w miejscach bez otworów też możesz kleić bez zakładki.
Natomiast zaklejając otwory technologiczne to już zakładka musi być.
Jednakże lepiej było by dać na otwory technologiczne ( te duże ) matę Boll, czy APP, żeby było sztywniej.
Dekara jest za miękka, nawet z żebrowaniem ( no chyba, że zakrywasz blachą np. alu całą dziurę ).

Taśmy dekarskiej nie podgrzewaj - tama mała rada.
Ona jest elastyczna i plastyczna bez podgrzewania, także nie ma potrzeby grzania. Jak się ją podgrzeje, to zaczyna pływać.
Natomiast maty dekarskie, żeby można było formować i nie pękały, to trzeba w miarę MOCNO podgrzać ( opalarką ). Suszarką grzejąc grzeje się długo i czasem może być za mało podgrzana, plastyczna i potrafi wtedy pęknąć.
Nie grzej też za mocno, bo zacznie się gotować i będzie wtedy też pękać. Co i jak to już sam wyczujesz jak będziesz kładł.
Alpine CDA-7897->CHA-S634->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1 ) + Focal 6K2P, Rodek R4100A2->2xSTX 8" 23L@35Hz
gawior
Gaduła
 
Posty: 497
Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 20:02
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez slavwek.ie » 27 sie 2012, o 13:57

killah napisał(a): Wygłuszenie drzwi zrobię pewnie taśmą dekarską i najwyżej w dłuższych miejscach dam płaskowniki. A jak z łączeniami między paskami taśmy? mam nakleić na łączenia kawałek taśmy czy co?
Płaskowniki dajesz w takiej odległości, jaką masz szerokość taśmy, kolejne płaty możesz kleić na zakładkę (2-3cm) więc uwzględnij to w rozmieszczeniu płaskowników.
Na łączenia możesz nakleić pasek wzmacniający, możesz również wzmocnić łączenia od wewnątrz (trudne, ale wykonalne) naklejając pasek od środka drzwi w miejscu łączenia klejem do kleju.
Na dniach wrzucę fotorelację z głuszenia drzwi taśmą, bo operację wykonywałem u kolegi w ten weekend.
Voice Kraft - postaw na jakość!

Volkswagen Klub Polska #157

.
Avatar użytkownika
slavwek.ie
Moderator Globalny
 
Posty: 1251
Dołączył(a): 10 paź 2009, o 18:36
Lokalizacja: P-ce

Postprzez gawior » 27 sie 2012, o 21:09

Sam na początku miałem wygłuszone taśmą dekarską.
Żebrowanie miałem rozplanowane tak, że wypadało na łączeniach taśm i też była dawany pasek od środka na płaskownik z łączeniami ( po kolei wystarczy kleić, mocować żebrowanie i wkładać łapę przez jeszcze nie zaklejoną część otworów ). Dodatkowo miałem w miejscu otworów technologicznych podwójna warstwę taśmy dekarskiej i dalej nie było to sztywne jak by się chciało.

Lepiej jest zainwestować w dwie płyty 50x50cm maty Boll, lub APP
Jedna mata to koszt 14zł i wystarczy na cały jeden duży otwór technologiczny i ten mniejszy gdzie wchodzi cięgno od klamki wewnętrznej. W wersji 3D potrzebne będą 3szt, mat.

Ja u siebie na początku robiłem samą dekarą, bo miałem tego trochę, a w tedy byłem bez pracy i każdy grosz się liczył. Z czasem poprawiłem wygłuszenie drzwi, usztywniając miejsca otworów technologicznych.
Alpine CDA-7897->CHA-S634->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1 ) + Focal 6K2P, Rodek R4100A2->2xSTX 8" 23L@35Hz
gawior
Gaduła
 
Posty: 497
Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 20:02
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez killah » 27 sie 2012, o 22:19

proszę pamiętać że to jest 3d i tutaj liczy się waga drzwi. w 5d można sobie stosować materiały ciężkie. Jak mi drzwi opadną to będzie kiszka ;P
killah
 

Postprzez gawior » 29 sie 2012, o 08:10

Taśma dekarska też jest ciężka i trochę wyjdzie na otwór montażowy z zakładkami odpowiednimi.
Alpine CDA-7897->CHA-S634->Audio Art 200MS->DLS UR36S (UR2,5 i UR1 ) + Focal 6K2P, Rodek R4100A2->2xSTX 8" 23L@35Hz
gawior
Gaduła
 
Posty: 497
Dołączył(a): 12 kwi 2012, o 20:02
Lokalizacja: Częstochowa

Postprzez PiJey88 » 29 sie 2012, o 08:19

po co kombinować z jakimiś cudacznymi matami, skoro maty najprostsze są dość tanie, a że są ciężkie to nie szkodzi, 3-5kg dołożonych do drzwi nie zaszkodzą im tak bardzo, nie opadną jeśli nie będziesz się na nich wieszał, już setki golfów widziałem obklejonych w matach i tylko raz słyszałem że komuś drzwi opadły... ale to tylko z racji stanu karoserii... nie był to "zdrowy" okaz
Avatar użytkownika
PiJey88
Administrator
 
Posty: 5010
Dołączył(a): 2 lut 2007, o 09:16
Lokalizacja: Warszawa
Rocznik: 1996
Silnik: 2.8 VR6 AAA
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Postprzez slavwek.ie » 29 sie 2012, o 13:20

PiJey88 napisał(a):już setki golfów widziałem obklejonych w matach i tylko raz słyszałem że komuś drzwi opadły... ale to tylko z racji stanu karoserii... nie był to "zdrowy" okaz
Drzwi zawsze mogą "usiąść" od dodanego ciężaru, ale też bez przesady..
Car Audio to niestety kompromisy, jesli chce się mieć dobre granie, trzeba trochę poświęcić..
Voice Kraft - postaw na jakość!

Volkswagen Klub Polska #157

.
Avatar użytkownika
slavwek.ie
Moderator Globalny
 
Posty: 1251
Dołączył(a): 10 paź 2009, o 18:36
Lokalizacja: P-ce

Poprzednia stronaNastępna strona

- - -



Powrót do Nawigacja, Car Audio i CB Radio

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron