Kupno nowego auta/przerejestrowanie/polisa

W tym dziale piszemy tematy zwiazane z wypadkami.

Moderator: Moderator

Kupno nowego auta/przerejestrowanie/polisa

Postprzez mirczi12 » 20 mar 2014, o 19:39

Witam 24 lutego kupiłem Golfa 3. Posiada on ważną polisę (You can drive Ergo Hestia)do 17.10.2014 czy po przerejestrowaniu auta OC dalej jest ważne? Dodam ze samochód kupilem od kuzyna (26 lat) .Auto zostanie przerejestrowane na tate(60 albo 70% zniznki) on bedzie jedynym włascicielem (prawko mam kilka tygodni) Ile ew doplacic do kontynuacji polisy? Czy po jej zakonczeniu musze Ubezpieczyc sie w tym samym ZU ?

Z góry dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam ;]
mirczi12
 

Kupno nowego auta/przerejestrowanie/polisa

 

Postprzez GrZeChU91 » 20 mar 2014, o 19:49

Po wydaniu miękkiego dowodu gdzie będzie wpisany twój tata musicie zadzwonić lub złościć się do oddziału aby zmienić dane. Owszem możesz ciągnąc dalej ubezpieczenie dalej w tej samej firmie. Jeśli umowa będzie się kończyć musisz dać przynajmniej z 2 tygodniowym wyprzedzeniem wypowiedz umowy zawartej z tym ubezpieczycielem. Za przepisanie polisy nic nie biorą przynajmniej tak jest w PZU Link4 czy AXA.
Avatar użytkownika
GrZeChU91
Members
 
Posty: 919
Dołączył(a): 24 lip 2011, o 22:02
Lokalizacja: Gniezno

Re: Kupno nowego auta/przerejestrowanie/polisa

Postprzez Ekspert LINK4 » 24 mar 2014, o 15:04

Po zakupie używanego auta, nowego właściciela chroni polisa OC poprzednika ponieważ zgodnie z prawem każdy pojazd musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC. Nowy właściciel ma prawo do wypowiedzenia umowy i wybrania innego ubezpieczyciela. Jeśli zdecyduje się pozostać przy polisie poprzednika, towarzystwo ubezpieczeniowe będzie z pewnością chciało ponownie skalkulować składkę na podstawie danych przedstawionych przez nowego posiadacza pojazdu uwzględniając m.in. jego historię szkodową, zniżki bądź zwyżki.

Obowiązkiem sprzedającego jest powiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu, więc ubezpieczyciel powinien skontaktować się z nowym właścicielem w celu przepisania polisy i rekalkulacji składki. Można też skontaktować się towarzystwem ubezpieczeniowym samemu i poinformować o zakupie pojazdu z polisą danego zakładu.

Jeśli natomiast kupimy auto, które nie jest ubezpieczone, musimy po prostu pamiętać żeby wykupić polisę OC w dniu podpisania umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zniosła tzw. automatyzm w przedłużaniu umowy ubezpieczenia. Najistotniejszą zmianą było wprowadzenie artykułu 28a, którego głównym celem było zlikwidowanie tzw. podwójnego ubezpieczenia czyli sytuacji, w której klient, nie wiedząc, że umowa poprzedniego właściciela przedłuża się automatycznie na kolejne 12 miesięcy, nie wypowiedział jej i zawarł nową umowę – posiadał więc dwa ubezpieczenia OC.

Obecnie po zakupie używanego auta należy pamiętać, że po zakończeniu okresu ubezpieczenia polisy poprzedniego właściciela, umowa ta nie przedłuża się automatycznie – tak jak to było jeszcze do niedawna. Trzeba zawrzeć nową, na kolejne 12 miesięcy.

Pozdrawiam,

Ekspert LINK4mirczi12 napisał(a):Witam 24 lutego kupiłem Golfa 3. Posiada on ważną polisę (You can drive Ergo Hestia)do 17.10.2014 czy po przerejestrowaniu auta OC dalej jest ważne? Dodam ze samochód kupilem od kuzyna (26 lat) .Auto zostanie przerejestrowane na tate(60 albo 70% zniznki) on bedzie jedynym włascicielem (prawko mam kilka tygodni) Ile ew doplacic do kontynuacji polisy? Czy po jej zakonczeniu musze Ubezpieczyc sie w tym samym ZU ?

Z góry dziekuje za odpowiedzi i pozdrawiam ;]
Ekspert LINK4
 


- - -Powrót do Wypadki / Odszkodowania / Ubezpieczenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość