1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przyczyny)

Wszystkie informacje o silnikach diesla.

Moderator: Moderator

1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przyczyny)

Postprzez ArturroTDI1Z » 24 sie 2016, o 17:44

Witam gorąco wszystkich Forumowiczów.

Jest to mój pierwszy post na tym forum. Na wstępie chciałbym poprosić o pomoc wszystkich, którzy będą w stanie mi pomóc. Mam pewien problem z moim golfikiem, a mianowicie:

Samochód nagle z dnia na dzień zaczął kopcić na niebiesko i to w znacznych ilościach. Zapach spalin jest intensywny i drażniący. Auto najbardziej dymi na zimnym silniku na biegu jałowym, dodawanie gazu powoduje większą "chmurę". Wraz z rozgrzewaniem się silnika, ilość dymu na biegu jałowym się zmniejsza. Auto mocno dymi pod obciążeniem, w czasie jazdy podczas dodawania gazu, dym jest wyraźnie widoczny w lusterku, a po ruszeniu z miejsca pozostaje za mną zasłona dymna. Pod obciążeniem dzieje się to na zimnym, jak i na rozgrzanym silniku. Rozgrzany silnik na biegu jałowym lekko poddymia na jasnoniebieski kolor, ale o wiele mniej niż na zimnym.

Stan płynów się nie zmienia, samochód pali "od strzała". Ostatnio zostały sprawdzone: turbo, rozrząd i wtryski. Samochód jak dymił, tak dymi.

Zaznaczam jeszcze raz, że silnik ani turbo nie "biorą" oleju, pozostałe płyny też są w normie i ich poziom nie ulega zmianie. Mechanicy łapią się za głowę, a samochód stoi od kilku dni w warsztacie i nie przynosi to efektów. Proszę o pomoc wszystkich, którzy mają jakieś pomysły i są w stanie pomóc mi w rozwiązaniu mojego problemu i z góry dziękuję każdemu kto zabierze głos w dyskusji. :)

Mechanik chce sprawdzić pierścienie i uszczelniacze zaworowe, ale według mnie w obu przypadkach ubywałoby oleju w silniku... Pomóżcie proszę bo już nie mam siły na ten przypadek. Jeżeli coś pominąłem - przepraszam, pytajcie a uzupełnię informacje. Jeszcze raz dziękuję za pomoc. :)
ArturroTDI1Z
Berbeć
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24 sie 2016, o 16:47
Rocznik: 1994
Silnik: 1.9 TDI 1Z 90KM
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przyczyny)

 

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez jabol01 » 24 sie 2016, o 20:08

Jeśli auto dymi ci bardziej pod obciążeniem na rozgrzanym silniku to są zużyte uszczelniacze zaworowe albo pierścienie na tłokach.
jabol01
Czytacz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 10 maja 2016, o 21:27
Rocznik: 1995
Silnik: 1.9 AAZ+
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez krzyś » 24 sie 2016, o 21:12

W jaki sposób zostało wykluczone turbo?
Vag diagnostyka,czyszczenie nastawników, uszczelnianie pomp wtryskowych Vp37, naprawa skrzyń biegów. Wszelkie info PW..
Avatar użytkownika
krzyś
Members
 
Posty: 888
Dołączył(a): 13 mar 2013, o 18:58
Lokalizacja: Krosino
Rocznik: 1996
Silnik: 1.9 TDI 1Z
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez ArturroTDI1Z » 24 sie 2016, o 21:27

Turbo zostało zmienione bo zaczęło puszczać olej, było zakopcone i miało luzy. Olej jest na stałym poziomie. A czy w przypadku padniętych pierścieni albo uszczelniaczy zaworowych nie powinno przypadkiem ubywać oleju?

EDIT: Mam też wrażenie że silnik jest nieco słabszy, ale akurat w tej kwestii nie ufam sam sobie, chociaż moim zdaniem nie idzie tak jak jeszcze niedawno... Dodam też że zapach spalin jest intensywny i dosyć drażniący, moim zdaniem jakby niespalony ON, bo raczej olej silnikowy to to nie jest.
ArturroTDI1Z
Berbeć
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24 sie 2016, o 16:47
Rocznik: 1994
Silnik: 1.9 TDI 1Z 90KM
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez jabol01 » 24 sie 2016, o 22:39

Filtr paliwa kiedy wymieniłeś??? Jeżeli jest słabszy to jest zly kąt wtrysku. I poza tym jak by coś było nie tak z układem wtryskowym to by kopcił na czarno. Przeplywomierz ktoś sprawdzał???
jabol01
Czytacz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 10 maja 2016, o 21:27
Rocznik: 1995
Silnik: 1.9 AAZ+
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez jabol01 » 24 sie 2016, o 22:41

A po wymianie turbo czyscił ktoś w ogóle układ dolotowy??
jabol01
Czytacz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 10 maja 2016, o 21:27
Rocznik: 1995
Silnik: 1.9 AAZ+
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez ArturroTDI1Z » 25 sie 2016, o 10:35

Przepływomierz był sprawdzony, jest ok. Prawdopodobnie dolot nie był czyszczony. A może jest coś z odmą? Jak myślicie?

I powiedzcie mi, możecie na podstawie tego co napisałem wykluczyć zużyte pierścienie albo uszczelniacze zaworowe?
ArturroTDI1Z
Berbeć
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24 sie 2016, o 16:47
Rocznik: 1994
Silnik: 1.9 TDI 1Z 90KM
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez jabol01 » 25 sie 2016, o 11:27

Sprawdź układ dolotowy. Odma podłączona jest d rury od filtra powietrza a spływ z odmy do bloku. Jak masz popsutą odmę to turbo ciągnie olej przez układ dolotowy.
jabol01
Czytacz
 
Posty: 52
Dołączył(a): 10 maja 2016, o 21:27
Rocznik: 1995
Silnik: 1.9 AAZ+
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: 1.9 TDI 1Z niebieski dym - trudny przypadek (brak przycz

Postprzez ArturroTDI1Z » 25 sie 2016, o 17:03

Problem rozwiązany. :)

Przyczyna była taka: Turbo zostało zmienione, ale zdążyło przepuścić olej w intercooler i olej był w układzie doładowania, więc zanim się wypalił, auto dalej dymiło. Teraz olej się wypalił i dym zniknął. A dymienie pod obciążeniem brało się stąd, że była dziura w dolocie. Dlatego też odczułem spadek mocy.

Dziś odebrałem samochód. Nie ma dymu, za to wróciła moc sprzed lat :-D Teraz jedzie aż miło, mimo że to tylko 90KM :)
Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc czynny udział w dyskusji. Ten przypadek i dziesiątki diagnoz doprowadzały mnie do szału. :D

Jeszcze raz dziękuję. :) Temat uważam za zamknięty.
ArturroTDI1Z
Berbeć
 
Posty: 4
Dołączył(a): 24 sie 2016, o 16:47
Rocznik: 1994
Silnik: 1.9 TDI 1Z 90KM
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe


- - - Ozonowanie klimatyzacji samochodowej Katowice



Powrót do Silniki diesla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości