Wentylator załącza się dopiero na zgaszonym silniku.

Wszystkie informacje o silnikach benzynowych.

Moderator: Moderator

Wentylator załącza się dopiero na zgaszonym silniku.

Postprzez 99szymon99 » 8 lip 2016, o 00:59

Witam. Od czasu gdy zrobiło się cieplej to zauważyłem takie dziwne zjawisko, gdy gdzieś jadę i wrócę, silnik jest dobrze rozgrzany bo to np 20-30km no już bardzo dobrze dogrzany, zgaszę samochód i cisza ale po upływie ok 5-8min nagle się wentylator załącza. Nie wiem czy to jest normalne bo zimą mam problem z dogrzewaniem wnętrza bo gdy przełącze na maxa na ciepło no to niby leci ciepło ale takie nie dokońca to jest ciepło zimą w środku. Czy to załączanie się wentylatora na zgaszonym silniku coś oznacza? Układ może być nie wiem zapowietrzony czy co? No jak ogrzewanie grzeje bo grzeje ale szału nie ma zimą. PS. gdy załącze klime to wentylator natychmiast się załącza, w korku gdy silnik jest odpalony no to wiadomo wentylator też się załączy jak jest upał. Silnik 2.0 8v 115km
Avatar użytkownika
99szymon99
Czytacz
 
Posty: 117
Dołączył(a): 25 cze 2014, o 22:42
Lokalizacja: Ślesin
Rocznik: 1995
Silnik: 2.0 2e
Paliwo: PB+LPG
Nadwozie: 3-drzwiowe

Wentylator załącza się dopiero na zgaszonym silniku.

 

Re: Wentylator załącza się dopiero na zgaszonym silniku.

Postprzez Radi » 9 lip 2016, o 09:29

zaobserwowałem takie zjawisko u kilku osób ale nie wiem czemu tak sie dzieje
Avatar użytkownika
Radi
Members
 
Posty: 2836
Dołączył(a): 16 lut 2009, o 12:15
Lokalizacja: GKA
Rocznik: 93
Silnik: 2.8 AAA
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: Wentylator załącza się dopiero na zgaszonym silniku.

Postprzez pablomed » 24 lip 2016, o 19:45

2E niezależnie od tego czy ma klimę czy nie ma zamontowany sterownik wentylatorów. Do niego jest podłączony dodatkowy czujnik (właściwie włącznik) odpowiadający za dochłodzenie silnika po jego wyłączeniu. Czujnik ten ma wygląd mosiężnej śruby i jest przykręcony w okolicy pokrywy zaworów po stronie skrzyni- od tyłu - i ma poj. kabelek.
Przyczyny usterki wg prawdopodbieństwa
1. uszkodzony sterownik wentylatorów - bo jest pod zbiorniczkiem płynu chłodzącego i często zalewany jest płynem przy awarii układu chłodzenia lub przy nalewaniu płynu - można go rozebrać i zajrzeć do środka i od razy sprawdzić wtyczki do niego czy czyste. Zamiennik lub używka koło 5 dych
2. Spadł kabelek z czujnika i okresowo styka do masy lub ma gdzieś uszkodzona izolację i czasem styka do masy - zetknięcie do masy uruchamia wentylator (tylko na wyłączonym zapłonie).
3. Uszkodzony sam czujnik -rzadko- łatwo sprawdzić to jest włącznik zwiera prąd na gorącym silniku rozwiera na chłodnym

Jeśli jest klima - to mogą być jeszcze inne rzadkie przypadki i po wykluczeniu rzeczy powyższych trzeb ją sprawdzić.
pablomed
Members
 
Posty: 5992
Dołączył(a): 3 sie 2008, o 18:01
Lokalizacja: małopolskie


- - -



Powrót do Silniki benzynowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 10 gości

cron