zabudowa

Wszystkie informacje o nawigacjach satelitarnych i instalacjach car audio.

Moderator: Moderator

zabudowa

Postprzez ptaszek87 » 9 sty 2011, o 23:56

potrzebuje porady, mam w planie zabudować boczek w bagażniku tak jak tutaj kolega pisze na forum http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=166311 , zastanawiam sie tylko nad kupnem suba, mam na oku cos takiego: http://allegro.pl/alpine-swe-1043ib-sup ... 42362.html
powiedzcie jak wyglada stosunek jakosci do kwoty patrzac rowniez na to ze to alpine wiec powinno byc spoko, czy oplaca sie zainwestować w cos takiego i czy bedzie ladne brzmienie?
mam wzmaka Spectron SPA-4100:

Power output:

into 4 Ohms:
14.4VDC 50Wx4

into 2 Ohms:
14.4VDC 75Wx4

bridged into 4 Ohms:
14.4VDC 150Wx2

pod wzmak mam podpiety przod zestaw hertz dsk 165, a pozostale 2 kanaly chcialbym dac w mostek i dac na suba. powiedzcie czy ten wzmak to pociagnie i czy bedzie to udana inwestycja i zadowolenie z efektu? nie chodzi mi zeby autem rzucalo itd, chodzi mi o ladny basik a nie dokrecanie wszystkich srubek co tydzien z powodu takiego łupania ;-)
Avatar użytkownika
ptaszek87
Czytacz
 
Posty: 99
Dołączył(a): 8 sie 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kętrzyn / Gdańsk

zabudowa

 

Postprzez Basior1997 » 10 sty 2011, o 00:00

ten subik powiniej ładnie zagrać ale nie wiem jak sie zachowa pod tym wzmakiem
może byc bas ale nie bedzie za duzo(chodzi mi o latanie dachu czy szyb)

[ Dodano: 2011-01-09, 23:02 ]
tak nawiasem to dwa takie pod wzmakiem mac audio klasy d w skrzyni około 70l robią niezły hałas
Jak sie bawic to sie bawic 1.8 wyj..... VR6 wstawic :)
Avatar użytkownika
Basior1997
Members
 
Posty: 591
Dołączył(a): 19 paź 2008, o 19:56
Lokalizacja: DGR/PL

Postprzez ptaszek87 » 10 sty 2011, o 01:02

Basior1997 napisał(a):ten subik powiniej ładnie zagrać ale nie wiem jak sie zachowa pod tym wzmakiem
może byc bas ale nie bedzie za duzo(chodzi mi o latanie dachu czy szyb)



nie no wlasnie mi nie chodzi o to by tam dach zrywało itd tylko zeby był slyszalny ladny i czysty basik, wzmak poki co musi byc bo fundusz tez nie za duzy z czasem moze cos lepszego zagosci ale mysle ze podoła zadaniu poki co
wiec mowisz ze mozna zainwestowac?


Basior1997 napisał(a):[ Dodano: 2011-01-09, 23:02 ]
tak nawiasem to dwa takie pod wzmakiem mac audio klasy d w skrzyni około 70l robią niezły hałas


heh nie watpie ale az takim maniakiem car audio nie jestem no i w bagazniku za duzo miejsca tez nie ma wiec dlatego idzie zabudowa w boczek;-)
Avatar użytkownika
ptaszek87
Czytacz
 
Posty: 99
Dołączył(a): 8 sie 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kętrzyn / Gdańsk

Postprzez Basior1997 » 10 sty 2011, o 16:17

zainwestowac mozna zawsze możesz sprzedac i kupić inny lepszy
Jak sie bawic to sie bawic 1.8 wyj..... VR6 wstawic :)
Avatar użytkownika
Basior1997
Members
 
Posty: 591
Dołączył(a): 19 paź 2008, o 19:56
Lokalizacja: DGR/PL

Postprzez swatu » 10 sty 2011, o 23:47

martwi mnie tylko jedna rzecz.Nie ma podanych parameterówThiele-Smalla (T-S) niezbednych do poprawnego skonstruowania skrzyni pod głosnik.jedyne wyjście to skrzynia zamknięta chociaz i w tym przypadku miałbym male wahania co do pojemności i jakości dzwieku z takiej skrzyni.
Parametry głosnika niezbedne do samodzielnej budowy skrzyni.

Każdy głośnik posiada zestaw parametrów, bez których obliczenie obudowy jest niemożliwe. Podstawowe z nich:
Fs- częstotliwość rezonansowa podawana w Hz. Znając ten parametr możemy wstępnie ocenić jakie są możliwości głośnika w zakresie niskich częstotliwości. Ale uwaga, sugerowanie się tylko częstotliwością rezonansową jest dużym błędem, jest to tylko jeden z parametrów odpowiadający za dolną częstotliwość graniczną.
VAS - objętość ekwiwalentna w litrach. Jest to objętość zastępcza obliczana na podstawie podatności zawieszenia i powierzchni membrany, czym te obie wartości są większe tym VAS jest większe. W przypadku typowych głośników 20cm Vas znajduje się w przedziale 40 do 120, dla 30-ek od 100 do 600.
Qts - dobroć całkowita określana wzorem: Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Na podstawie tego parametru w połączeniu z Fs i VAS możemy określić jaka będzie charakterystyka głośnika w zakresie aniskich częstotliwości. Przypominam że cewka włączona w szereg z głośnikiem (filtr dolnoprzepustowy) posiada również rezystancję. Aby obliczyć obudowę należy obliczyć Qts zastępcze: Qts(zastępcze)=Qts*(Re+Rs)/Re ( Re to rezystancja cewki głośnikowej, Rs to rezystancja cewki włączonej szeregowo z głośnikiem).

Trzy powyższe parametry (zwane parametrami Thiele'a - Smalla) są obowiązkowe do poprawnego obliczenia obudowy. Poniższe parametry są również ważne, ale bez nich możemy się ewentualnie obejść.

Qms - dobroć mechaniczna, czyli tarcie występujące na górnym zawieszeniu oraz resorze.
Qes - dobroć elektryczna.
Sd - powierzchnia membrany, która przyczynia się do promieniowania dźwięku (powierzchnia membrany + powierzchnia połowy zawieszenia) podawana w cm2.
Efektywność - jest to miara ciśnienia akustycznego jaką uzyskamy w odległości jednego metra od głośnika. Wyróżniamy dwa rodzaje efektywności: mocową i napięciową. Efektywność mocowa jest to efektywność jaką uzyskamy po dostarczeniu 1W mocy do głośnika. Efektywność napięciowa to efektywność jaką uzyskamy po doprowadzeniu do głośnika 2,83V. Ale uwaga, przy obciążeniu 8 omowym efektywność napięciowa i mocowa jest taka sama, dla głośnika 4 omowego efektywność napięciowa daje wynik 3dB większy niż efektywność mocowa. Należy na to zwrócić uwagę przy zakupie głośnika. Efektywność jest bardzo ważnym parametrem który decyduje o maksymalnym natężeniu dźwięku. Często ludzie sugerują się jedynie mocą głośnika - błąd. Dla przykładu podam że głośnik o mocy 100W i efektywności 87dB wytworzy takie samo natężenie dźwięku jak głośnik o mocy 50W i efektywności 90dB.
Bl - [Tm] jest to siła która działa na cewkę głośnika, czym jest większa tym impuls odtwarzany jest lepiej i uzyskujemy większą efektywność.
B - indukcja magnetyczna w szczelinie.
L - indukcyjność cewki głośnika
Xmax - maksymalne wychylenie liniowe głośnika (amplituda)
Pe - jest to moc znamionowa jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. Niestety nie ma jednej normy w której jest to mierzone. Wg DIN45-573 jest to: sygnał 1 min włączony, 2 min wyłączony przez 5 minut. Wg IEC 268-5 do głośnika doprowadzony jest sygnał 100 godzinny. Z tego wynika, że ten sam głośnik może mieć różną moc znamionową w zależności od normy w której został mierzony (przy IEC jego moc na pewno będzie mniejsza).
Re - rezystancja cewki głośnika.
Mms - masa układu drgającego (cewka, zawieszenia, membrana)


bez tego ani rusz ;-)
Avatar użytkownika
swatu
VIP
 
Posty: 4695
Dołączył(a): 9 wrz 2008, o 16:18
Lokalizacja: TKN Końskie
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe

Postprzez ptaszek87 » 11 sty 2011, o 01:19

swatu napisał(a):martwi mnie tylko jedna rzecz.Nie ma podanych parameterówThiele-Smalla (T-S) niezbednych do poprawnego skonstruowania skrzyni pod głosnik.jedyne wyjście to skrzynia zamknięta chociaz i w tym przypadku miałbym male wahania co do pojemności i jakości dzwieku z takiej skrzyni.
Parametry głosnika niezbedne do samodzielnej budowy skrzyni.

Każdy głośnik posiada zestaw parametrów, bez których obliczenie obudowy jest niemożliwe. Podstawowe z nich:
Fs- częstotliwość rezonansowa podawana w Hz. Znając ten parametr możemy wstępnie ocenić jakie są możliwości głośnika w zakresie niskich częstotliwości. Ale uwaga, sugerowanie się tylko częstotliwością rezonansową jest dużym błędem, jest to tylko jeden z parametrów odpowiadający za dolną częstotliwość graniczną.
VAS - objętość ekwiwalentna w litrach. Jest to objętość zastępcza obliczana na podstawie podatności zawieszenia i powierzchni membrany, czym te obie wartości są większe tym VAS jest większe. W przypadku typowych głośników 20cm Vas znajduje się w przedziale 40 do 120, dla 30-ek od 100 do 600.
Qts - dobroć całkowita określana wzorem: Qts=(Qms*Qes)/(Qms+Qes). Na podstawie tego parametru w połączeniu z Fs i VAS możemy określić jaka będzie charakterystyka głośnika w zakresie aniskich częstotliwości. Przypominam że cewka włączona w szereg z głośnikiem (filtr dolnoprzepustowy) posiada również rezystancję. Aby obliczyć obudowę należy obliczyć Qts zastępcze: Qts(zastępcze)=Qts*(Re+Rs)/Re ( Re to rezystancja cewki głośnikowej, Rs to rezystancja cewki włączonej szeregowo z głośnikiem).

Trzy powyższe parametry (zwane parametrami Thiele'a - Smalla) są obowiązkowe do poprawnego obliczenia obudowy. Poniższe parametry są również ważne, ale bez nich możemy się ewentualnie obejść.

Qms - dobroć mechaniczna, czyli tarcie występujące na górnym zawieszeniu oraz resorze.
Qes - dobroć elektryczna.
Sd - powierzchnia membrany, która przyczynia się do promieniowania dźwięku (powierzchnia membrany + powierzchnia połowy zawieszenia) podawana w cm2.
Efektywność - jest to miara ciśnienia akustycznego jaką uzyskamy w odległości jednego metra od głośnika. Wyróżniamy dwa rodzaje efektywności: mocową i napięciową. Efektywność mocowa jest to efektywność jaką uzyskamy po dostarczeniu 1W mocy do głośnika. Efektywność napięciowa to efektywność jaką uzyskamy po doprowadzeniu do głośnika 2,83V. Ale uwaga, przy obciążeniu 8 omowym efektywność napięciowa i mocowa jest taka sama, dla głośnika 4 omowego efektywność napięciowa daje wynik 3dB większy niż efektywność mocowa. Należy na to zwrócić uwagę przy zakupie głośnika. Efektywność jest bardzo ważnym parametrem który decyduje o maksymalnym natężeniu dźwięku. Często ludzie sugerują się jedynie mocą głośnika - błąd. Dla przykładu podam że głośnik o mocy 100W i efektywności 87dB wytworzy takie samo natężenie dźwięku jak głośnik o mocy 50W i efektywności 90dB.
Bl - [Tm] jest to siła która działa na cewkę głośnika, czym jest większa tym impuls odtwarzany jest lepiej i uzyskujemy większą efektywność.
B - indukcja magnetyczna w szczelinie.
L - indukcyjność cewki głośnika
Xmax - maksymalne wychylenie liniowe głośnika (amplituda)
Pe - jest to moc znamionowa jaką głośnik może przyjmować w pracy ciągłej, mierzona w watach. Niestety nie ma jednej normy w której jest to mierzone. Wg DIN45-573 jest to: sygnał 1 min włączony, 2 min wyłączony przez 5 minut. Wg IEC 268-5 do głośnika doprowadzony jest sygnał 100 godzinny. Z tego wynika, że ten sam głośnik może mieć różną moc znamionową w zależności od normy w której został mierzony (przy IEC jego moc na pewno będzie mniejsza).
Re - rezystancja cewki głośnika.
Mms - masa układu drgającego (cewka, zawieszenia, membrana)


bez tego ani rusz ;-)


skrzynia napewno bedzie zamknieta w taki sam sposob chce zrobic jak kolega z forum w temacie podanym przeze mnie wczesniej, on mial lepszy glosnik i w taki sposob go zabudowal i dobrze to dzialalo wiec mysle ze przy tym alpine chyba by tragedii nie bylo jak taki sam spsob zastosuje?
Avatar użytkownika
ptaszek87
Czytacz
 
Posty: 99
Dołączył(a): 8 sie 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kętrzyn / Gdańsk

Postprzez swatu » 11 sty 2011, o 12:29

no skrzynia zamknieta to jedyne wyjście w sytuacji gdy nie ma podanych tych parametrów.
Avatar użytkownika
swatu
VIP
 
Posty: 4695
Dołączył(a): 9 wrz 2008, o 16:18
Lokalizacja: TKN Końskie
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe

Postprzez Basior1997 » 11 sty 2011, o 14:26

przujmyje sie ze jesli zamknieta to koło 20-30l jesli br 30-40l
tak sie przyjmuje jaeśli nie ma parametrów ts
proponował bym jakieś 25l zamknietej

[ Dodano: 2011-01-11, 13:28 ]
jesli masz kogos kto sie zajmuje graniem (koege co ma skrzynie o różnych pojemnosciach) pogadaj załuż głosnik i posłuchaj nie pasuje miejsza /wiekszą załuż poprostu porównaj jak tobie sie bedzie podobac
Jak sie bawic to sie bawic 1.8 wyj..... VR6 wstawic :)
Avatar użytkownika
Basior1997
Members
 
Posty: 591
Dołączył(a): 19 paź 2008, o 19:56
Lokalizacja: DGR/PL

Postprzez Jojek » 11 sty 2011, o 23:33

witam kolego robilem u siebie taka zabudowe i efekt jest bardzo fajny i przyjemny dla odsluchu ale pod warunkiem jaki glosnik am wlozysz ja mam hertza es250 i gra bardzo fajnie tylko ze temu glosnikowi nie przeszkadza maly litraz skrzyni a z tego co mniej wiecej sie orientuje objetosc tej skrzynki wychodzi okolo 15 do 16 litrow... znajomy chcial zrobic to samo na glosniku magnat express 10 i juz nie bylo takiego efektu... teraz musisz sie dowiedziec czy ta alpinka ktora sobie upatrzyles da sobie rade w takiej malej pojemnosci a dodam jeszcze ze moj hertz jest napedzany mierzonymi 470 watami rmsu wiec jest czym go rozbujac i efekt jest naprawde elegancki dodajac drga strone na taki sam wzor i podloge na rowno taka zabudowa wyglada bardzo schludnie i wygodnie postaram sie jutro zrobic fotke i pokazac jak mi to wyszlo
Avatar użytkownika
Jojek
Badacz tematu
 
Posty: 160
Dołączył(a): 27 wrz 2010, o 20:16
Lokalizacja: EL

Postprzez ptaszek87 » 11 sty 2011, o 23:59

Jojek napisał(a):teraz musisz sie dowiedziec czy ta alpinka ktora sobie upatrzyles da sobie rade w takiej malej pojemnosci


a jak to sprawdzic?

[ Dodano: 2011-01-11, 23:00 ]
Jojek napisał(a):postaram sie jutro zrobic fotke i pokazac jak mi to wyszlo


jakby ci sie udalo fajnie byloby to zobaczyc poniewaz mam taki plan by podloga byla na plasko i obie strony ale zobaczymy jak to wyjdzie

[ Dodano: 2011-01-14, 20:29 ]
pojawil mi sie pomysl zeby moze jednak zamiast tej alpinki, ktora jest free air z tego co sie dowiedzialem a podobno nie jest to zbyt dobre rozwiazanie bo daja to glownie w polke. moze warto by bylo zainwestowac w cos takiego http://www.audiosklep.pl/jbl-gt5-10-p-3215.html co o tym sadzicie czy to poradzi sobie z taki wzmakiem jakim dysponuje i w takiej malej skrzynce w boczek na poziomie 12-14l?ewentualnie hertz ds250 lub http://allegro.pl/blaupunkt-gtw-1000-my ... 08076.html ktory i czy by lepiej dal rade w takiej malej skrzynce?
Avatar użytkownika
ptaszek87
Czytacz
 
Posty: 99
Dołączył(a): 8 sie 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kętrzyn / Gdańsk

Postprzez Jojek » 16 sty 2011, o 11:05

Obrazek
Tak to wyglada u mnie
troche nieposprzatane i robione wieczorem ale mniej wiecej widac efekt
Avatar użytkownika
Jojek
Badacz tematu
 
Posty: 160
Dołączył(a): 27 wrz 2010, o 20:16
Lokalizacja: EL

Postprzez ptaszek87 » 16 sty 2011, o 14:02

Jojek napisał(a):[url=http://images37.fotosik.pl/509/aea961eda1ec5b76m.jpg]Obrazek[/URL]
Tak to wyglada u mnie
troche nieposprzatane i robione wieczorem ale mniej wiecej widac efekt


bardzo ladnie to wyglada tez bym chcial u siebie taki efekt uzyskac ;-)

powiedz mi a podloge dawales na plasko i podniosles czy jak?bo ja tak chcialem bo mam zbiornik lpg w kole i zapas do bagaznika pojdzie? czy mocno drastycznie zmniejszyl ci sie bagażnik?


a jaki tam masz wzmak i to jest podpiete pod hertz es250?

dowiedzialem sie ze ta alpinka co chcialem to jest typu FREE AIR a szukajac po forach to nie zabardzo takie cos gra

u mnie wzmak ma 150 w rms po zmostkowaniu, mam na oku teraz cos lepszego mianowicie http://allegro.pl/rockford-fosgate-prim ... 77812.html
lub
http://allegro.pl/u-dimension-el-s104-k ... 63634.html
lub
http://allegro.pl/subwoofer-hertz-ds-25 ... 28891.html
czy to bedzie dobrze grac pod moim wzmakiem?
albo czy oplaca sie zainwestowac w takiego hertza es250 lub http://www.audiosklep.pl/jbl-gt5-10-p-3215.html i potem z czasem zmienic wzmak?
doradzcie mi prosze bo juz normalnie nie wiem co tu robic przy takiej malej skrzynce co chce miec?

[ Dodano: 2011-01-20, 11:35 ]
to jak pomożecie? :-(
Avatar użytkownika
ptaszek87
Czytacz
 
Posty: 99
Dołączył(a): 8 sie 2008, o 23:51
Lokalizacja: Kętrzyn / Gdańsk


- - -



Powrót do Nawigacja, Car Audio i CB Radio

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości