SQ i RFgain

Wszystkie informacje o nawigacjach satelitarnych i instalacjach car audio.

Moderator: Moderator

SQ i RFgain

Postprzez gluszek » 22 lis 2009, o 17:49

Panowie wielu z was ma w swoim mk3 CB radio, a żeby dobrze ono działało to musi być dobrze ustawione (strojenie anteny swoją drogą). W standardowym CB mamy pokrętła SQ i RF. Pytanie jak kręcić tymi pokrętłami żeby odbiór i nadawanie było jak najlepsze? Chodzi mi o to czy podczas komunikowania się powinien być słyszany szum? U siebie SQ mam skręcone na maxa w lewo, a RF na godz. 12 i słychać szumy, po dłuższej jeździe jest to denerwujące ;-) Czy SQ powinien być ustawiony na godz 9? Wtedy szumu nie ma... Jak to powinno wszystko wyglądać? Bo chyba powinna być słyszana tylko druga osoba bez żadnych szumów, do tego te pokrętła służą...

Jak mam włączone CB to słychać szumy, cichną dopiero gdy ktoś nadaje. Jak przekręcę SQ na godz 9 to szumu nie ma, ale nie wiem czy tak powinno być? Ogólnie to chyba powinno być SQ na 9, a RF nawet na maxa w prawo... Jak macie u siebie?
GOLF 3 by głuszek
kliknij i napisz co o nim sądzisz...
Avatar użytkownika
gluszek
Members
 
Posty: 1105
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 23:54
Lokalizacja: Poland

SQ i RFgain

 

Postprzez Basior1997 » 22 lis 2009, o 18:13

ja u siebie SQ mam na 13 ustawiony szumu nie mam i wszystkich slysze dobrze
Jak sie bawic to sie bawic 1.8 wyj..... VR6 wstawic :)
Avatar użytkownika
Basior1997
Members
 
Posty: 591
Dołączył(a): 19 paź 2008, o 19:56
Lokalizacja: DGR/PL

Postprzez Snejk18 » 22 lis 2009, o 18:15

Ja SQ ustawiałem tak, że kiedy kanał był pusty poprostu przekręciłem go na maksa w lewo i powoli kręciłem w prawo aż szumy zniknęły. I mniej więcej tak jeżdżę i tak jest dobrze. Ale ja mieszam poza miastem, więc "pusty" kanał 19 mam dość często. W mieście raczej nie jest to możliwe. Natomiast w moim CB nie mam pokrętła RF więc z tym Ci nie pomogę.
Zajrzyj do instrukcji tam powinno być opisane jak je ustawiać.

Ale jest jeszcze jeden problem, szumów kompletnie nie zlikwidujesz, bo na nie składa się jeszcze kilka innych czynników.
Czasami inni użytkownicy CB mają kiepskiej jakości radia, albo w jakiś sposób nie działające prawidłowo, uszkodzone i będziesz słyszał szumy albo i gwizdy kiedy będziesz z nimi rozmawiał.
Podobne "dodatkowe efekty dźwiękowe" będziesz miał kiedy ktoś będzie za daleko albo zbyt blisko.

No i jest jeszcze jedno a mianowicie zewnętrze źródła zakłóceń. Czasami różnego rodzaju urządzenia w jakichś fabrykach powodują zakłócenia na tych pasmach i to także słychać w postaci szumów, ja jadąc do pracy na jednym konkretnym odcinku "słyszę" najprawdopodobniej jakiś radar albo coś w tym stylu (obniżający się ton w równych odstępach czasu).

Będąc użytkownikiem CB niestety musisz się do tego przyzwyczaić. Ja sam ściszam radio, żeby tak bardzo nie szumiało, mój szwagier skręca SQ na maksa w prawo, bo nie znosi zupełnie tych szumów. A drugi znowu jeździ z rozkręconym na maksa (max w lewo) bo twierdz,i że tak musi być. Każdy ma jakiś sposób, żeby sobie z tym radzić, ale kompletnie tego niestety nie zlikwidujesz. Jak skręcisz za bardzo SQ to też część rozmów będzie niesłyszalna.
Avatar użytkownika
Snejk18
Fanatyk
 
Posty: 1105
Dołączył(a): 1 kwi 2009, o 22:19
Lokalizacja: Nasielsk

Postprzez gluszek » 22 lis 2009, o 18:38

no ja SQ mam właśnie na maxa w lewo i cały czas jakieś szumy słychać... Czyli jak ustawię na godz 9 to powinno być dobrze i bez szumów? Już tak próbowałem i była zupełna cisza, tak jakbym wyłączył radio więc skręciłem znów na max w lewo bo nie wiedziałem co się dzieje ;-)
GOLF 3 by głuszek
kliknij i napisz co o nim sądzisz...
Avatar użytkownika
gluszek
Members
 
Posty: 1105
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 23:54
Lokalizacja: Poland

Postprzez Basior1997 » 22 lis 2009, o 19:16

wez sobie włacz radio wyłacz sumy i rozmawiaj z kims tam bo rf to moc mikrofonu jak dasz za duzo to bedzie taki dziwny pogłos a jak za mało to bedzie cie zle słyszec
Jak sie bawic to sie bawic 1.8 wyj..... VR6 wstawic :)
Avatar użytkownika
Basior1997
Members
 
Posty: 591
Dołączył(a): 19 paź 2008, o 19:56
Lokalizacja: DGR/PL

Postprzez Pascal » 23 lis 2009, o 11:22

RF Gain służy do zmniejszania wzmocnienia stopnia wejściowego - do skracania czułości radia. Słabsze sygnały przestajesz słyszeć, mocniejsze stają się słabsze, radio mniej szumi.Generalnie w lewo mniej czuły w prawo bardziej...Ustaw tak, jak ci odpowiada. Osobiście radzę ustawiać tak: włączyć radio, squelch otworzyć (max w lewo), nastawić na częstotliwość (kanał) gdzie jest duży ruch - na CB kan. 19 czyli 27180 KHz. Pomalutku skręcać w lewo pokrętło RF Gain. W pewnym momencie będzie zauważalny spadek szumu tła a rozmowy będą cały czas czytelne. Z reguły jest to około połowy zakresu regulacji (ale jak na te 270 stopni jest to wąski przedział, więc z wyczuciem). Oczywiście zmniejszasz kilkakrotnie czułość odbiornika, ale też wycinasz transmisje które z uwagi na stosunek S/N po zdekodowaniu byłyby i tak niezrozumiałe. Powyższe dotyczą zwykłych rozmów na CB na fonii. SSB czy transmisje cyfrowe nie lubią tego.
Avatar użytkownika
Pascal
Members
 
Posty: 1054
Dołączył(a): 3 sie 2008, o 00:31
Lokalizacja: TJE

Postprzez gluszek » 23 lis 2009, o 17:56

Pascal wypracowanie z wikipedii to ja też umiem znaleźć :-D Chodziło mi raczej o proste wytłumaczenie (bez ssb i s/n-ów) i optymalne ustawienie no ale dzięki :-)
GOLF 3 by głuszek
kliknij i napisz co o nim sądzisz...
Avatar użytkownika
gluszek
Members
 
Posty: 1105
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 23:54
Lokalizacja: Poland

Postprzez swatu » 23 lis 2009, o 18:28

gluszek jesli chodzi o ustawienia sq i rf standardowych nie ma sa uniwersalne.najlepiej je ustawic jak komu wygodnie.
w poradniku znalazłem cos takiego:
Kod: Zaznacz cały
Wybieramy kanał inny niż #19 (koniecznie bez rozmów)
SQ ustawiamy na minimum (max w lewo)
RF ustawiamy tak, aby był słyszalny lekki, ale nie uciążliwy szum
przełączmy na kałał #19 i blokujemy szumy SQ
jeżeli jest nadal niezadawalająco jeszcze zmniejszamy czułość radia potencjometrem RFG nie dotykając SQ
Potencjometr LO/DX musi być na DX
Do optymalnych ustawień musisz dojść metodą prób i błędów i zawsze będą inne...
zależnie od miejsca, ilości stacji w eterze, anteny czy propagacji.
Avatar użytkownika
swatu
VIP
 
Posty: 4695
Dołączył(a): 9 wrz 2008, o 16:18
Lokalizacja: TKN Końskie
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe

Postprzez Pascal » 24 lis 2009, o 06:31

gluszek napisał(a):wypracowanie z wikipedii to ja też umiem znaleźć


Znajdź mi takie w wikipedii :-x

gluszek napisał(a):Chodziło mi raczej o proste wytłumaczenie


A jakie ty chciałeś znaleźć inne wytłumaczenie?Innego nie ma :!: Tak jest łopatologicznie :lol: A jak nie potrafisz jeszcze tego zrozumieć to zostaw tak jak jest :lol:
Avatar użytkownika
Pascal
Members
 
Posty: 1054
Dołączył(a): 3 sie 2008, o 00:31
Lokalizacja: TJE

Postprzez gluszek » 24 lis 2009, o 17:06

Pascal nie bulwersuj się bo wiesz co może się stać :-D Sory ale takich pojęć użyłeś ssb, s/n że na łopatologie to nie wygląda :lol: W googlach też dużo podobnych znalazłem, ale chciałem się tutaj dowiedzieć czegoś bardziej konkretnego, krótkiego i zrozumiałego. Do tej pory pewnie sam nie wiedziałeś co to są te ssb, s/n i inne profesjonalne pojęcia :lol: Jakbym potrzebował takich informacji to bym szukał na typowym forum poświęconym CB gdzie wypowiadają się profesjonaliści, a tutaj chciałem tylko prostego wyjaśnienia chłopie... Koniec tematu :cisza:
GOLF 3 by głuszek
kliknij i napisz co o nim sądzisz...
Avatar użytkownika
gluszek
Members
 
Posty: 1105
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 23:54
Lokalizacja: Poland

Postprzez Pascal » 25 lis 2009, o 01:26

gluszek napisał(a):chciałem tylko prostego wyjaśnienia chłopie...


Squelch max w lewo,ustawić kanał 19,RF Gain powoli skręcać aż do momentu zniknięcia szumów ;-)

Ps.Sory za wzburzenie ;-)
Avatar użytkownika
Pascal
Members
 
Posty: 1054
Dołączył(a): 3 sie 2008, o 00:31
Lokalizacja: TJE

Postprzez gluszek » 25 lis 2009, o 13:06

Pascal coś mi tu nie pasuje... RF szumów nie zlikwiduje tylko SQ ;-) Włączyć radio ustawić kanał 19, SQ max w lewo a potem powoli go skręcać aż do momentu zniknięcia szumu. RF chyba szumu nie uciszysz ;-)
GOLF 3 by głuszek
kliknij i napisz co o nim sądzisz...
Avatar użytkownika
gluszek
Members
 
Posty: 1105
Dołączył(a): 31 lip 2008, o 23:54
Lokalizacja: Poland

Następna strona

- - -



Powrót do Nawigacja, Car Audio i CB Radio

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości