Cóż począć z tymi drzwiami?

Wszystkie informacje o nawigacjach satelitarnych i instalacjach car audio.

Moderator: Moderator

Cóż począć z tymi drzwiami?

Postprzez innotic » 28 mar 2011, o 21:27

Witam serdecznie wszystkich!

Jestem nowy na forum, rozejrzałem się ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.
Od półtorej miesiąca jestem szczęśliwym posiadaczem Golfiny III GL Variant, z silnikiem 1.9TDI z 1995r. Jestem pasjonatem, miłośnikiem, fanatykiem czy jakby mnie tu nie nazwać muzyki wszelkiej maści. I ten temat chcę poruszyć.

Zacząłem od badań dot. jakości sprzętu fabrycznie montowanego w tym modelu. Dowiedziałem się, że w Golfach wkładano głośniki firm Isophon jak i Nokia. Po oględzinach mojego systemu stwierdzam, że mam coś "innego". Otóż zarówno w podszybiu jak i przednich drzwiach siedzą głośniki firmy Votex, o których pierwsze słyszę. Sieć mówi, że to firma specjalizująca się w "tuningowaniu" seryjnym VW. Ja znalazłem tylko podwiedszaną półkę do Golfa II i to, że produkują też zamki i alarmy samochodowe. Ale dość o firmie. Zamieszczam zdjęcia woofera. Tweeter z wyglądu przypomina domową kopułkę, jest. uzbrojony w kondensator. Jeśli chodzi o brzmienie, to scena, stereofonia, jakość wysokich i średnich tonów mi odpowiada (być może po prostu nie słyszałem lepszych). Zastrzeżenia mam tutaj do basu. Dopiero po korekcie na radiu słychać, że w reggae rzeczywiście jest gitara rytmiczna. Krótko mówiąc basu jest zbyt mało, a już napewno przy włączonym silniku.

Naczytałem się o wygłuszaniu drzwi, że czego to ono nie daje. Już chciałem zamawiać maty, ale pomyślałem, co zrobię gdy będę potrzebował naprawdę kopa i zejścia? Po żadnych 165mm nie ma się co spodziewać basu schodzącego poniżej 40Hz. Dodatkowo wygłuszanie to pracochłonna robota, a ja czasu mam trochę przymaławo.

Tutaj urodziło mi się drugie dziecko - subwoofer. Kupiłbym coś Tonsilowskiego, bo bas z nich się wydobywający jest bardzo przyjemny, skrzynię policzę i zrobię sam. Całość grałaby pod radiem Alpine CDA-9856, sub puszczony przez wzmacniacz. Dodatkowo myślałem nad stworzeniem szczelnych komór w drzwiach dla wooferów, żeby wspomóc ich kick-bas.

Pytam, bo pewnie niejeden z Was się z tym babrał i ma większe pojęcie o tym niż ja.
PS. Dzięki, że doczytałeś aż do tego miejsca :-P

Pozdrawiam.
innotic
Czytacz
 
Posty: 77
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 18:45
Lokalizacja: Nakło Śląskie

Cóż począć z tymi drzwiami?

 

Postprzez AdiK__ » 28 mar 2011, o 23:20

No wg. mnie to skrzynka z bass reflex'em rozwiąże Twój problem ;) w drzwi bym wstawił średnio-tonowe i wysokie tony w podszybie i przy klamkach z tyly w boczkach ; ) taki system myślę że zagra czysto i przyjemnie : ) sam w tym roku planuje taką "inwestycję". Powodzenia ; )
Avatar użytkownika
AdiK__
Members
 
Posty: 1637
Dołączył(a): 19 sty 2011, o 15:49
Lokalizacja: Sokółka
Rocznik: 2003
Silnik: AVF+
Paliwo: ON
Nadwozie: kombi

Postprzez Lobus » 29 mar 2011, o 18:58

Żeby szesnastki w drzwiach dobrze grały to bez dystansu i wygłuszenia nie da się inaczej, w każdy inny sposób będzie to tylko i wyłącznie wydawać z siebie jakieś dźwięki a bardziej będzie trzeszczeć i Cię irytować.
Jeśli chcesz tylko bas no to sprzęt w bagaj i masz bas, a co z muzyką??
:?:
Lobus
Ekspert
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 7 paź 2010, o 10:55
Lokalizacja: Wrocław/Bogatynia

Postprzez innotic » 30 mar 2011, o 00:27

Nie, nie, bez skrajności człowieku. Nie jestem stereotypowym Golfiarzem robiącym sobie masaż pleców jakimś mało ambitnym techno-mułem. Sub będzie, to postanowione, tylko trzeba z szesnastek wyciągnąć kickbass. Jakie maty będą do tego najlepsze (jakość/cena) i ile tego mi będzie potrzebne? Nie ma to być wysokiej klasy wygłuszenie. Wystarczy mi odczuwalne brzmienie 80-200Hz, resztę zrobi sub.

Byłbym zapomniał. Mam dostęp do taśm dekarskich. Czy nadają się one do wygłuszania drzwi?
innotic
Czytacz
 
Posty: 77
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 18:45
Lokalizacja: Nakło Śląskie

Postprzez Lobus » 30 mar 2011, o 07:43

innotic, oj o tym to już były masy jak nie całe rzesze :hyhy: tematów wystarczy poszukać :arrow:
Od siebie dodam link do tego tematu, masz tu dużo informacji:
http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?f=160&t=130910
i jeszcze to jak nie widziałeś tego:
http://www.gdynia.mm.pl/~nazar/PolskiCa ... 01beta.pdf

Tak taśma dekarska daje rade.
Lobus
Ekspert
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 7 paź 2010, o 10:55
Lokalizacja: Wrocław/Bogatynia

Postprzez innotic » 30 mar 2011, o 10:45

Szukałem w tym dziale trochę, ale widocznie słabo. Artykuł w PDF'ie znam, przydał się. Dziękuję za link do tematu na vwgolf.pl. Taśmę dekarską wykorzystam do trudno dostępnych miejsc, powinno być ok. Mam jeszcze pytanie - czy po pokryciu blach od wew. pojazdu można je potem jakoś odkleić? (np. w celu naprawy elementów we wnętrzu drzwi)

Dziś zabieram się za czyszczenie wnętrza drzwi.

PS: Czy TAKIE maty wystarczą?
innotic
Czytacz
 
Posty: 77
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 18:45
Lokalizacja: Nakło Śląskie

Postprzez swatu » 30 mar 2011, o 20:16

innotic napisał(a):PS: Czy TAKIE maty wystarczą?
jak najbardziej. :ok:
Avatar użytkownika
swatu
VIP
 
Posty: 4695
Dołączył(a): 9 wrz 2008, o 16:18
Lokalizacja: TKN Końskie
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe

Postprzez innotic » 30 mar 2011, o 23:24

No to ładnie. Już nie mogę się doczekać efektu :)
W sumie to bardzo mnie ciekawi, z jakiej gliny są ulepione te Votex'y i co pokażą po wygłuszeniu.

[ Dodano: 2011-04-12, 15:30 ]
Wytłumiłem dziś drzwi kierowcy. Jaki efekt? Hmm... spodziewałem się czegoś lepszego, bas jest, ale też wcale nie ma go dużo. Myślę że coś się poprawi po zrobieniu drugich, ale widzę że raczej bez suba się nie obejdzie.

Okazało się, że kable głośnikowe są źle podłączone!
Ktoś widocznie nie popatrzył przy lutowaniu i lewy woofer był w przeciwfazie. Teraz to można posłuchać muzyki!

PS. Nie polecam mat firmy BOLL. Mają słaby klej (po niecałym miesiącu maty wewnątrz drzwi się nieco odkleiły i załatwiłem je otwierając szybę) Do tego twardnieją wraz ze spadkiem temperatury i stają się dość kruche...
innotic
Czytacz
 
Posty: 77
Dołączył(a): 28 mar 2011, o 18:45
Lokalizacja: Nakło Śląskie


- - -



Powrót do Nawigacja, Car Audio i CB Radio

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości