Czym się różni????

Wszystkie elementach układu napędowego i skrzyni biegów.

Moderator: Moderator

Czym się różni????

Postprzez Ambro » 26 kwi 2008, o 22:00

Witam.
Mam takie zapytanie bo jestem także posiadaczem VW Lupo 3L 1.2 TDi
i To jest półautomat skrzynia a więc powiedzcie mi czym się różni automat od półautomatu??
chodzi mi dokładnie i różnice w jeździe jakie czynności nie robie w automacie a jakie powinienem robić w pół... :-D
zapraszam do komentowania noi mam nadzieje że ktoś mi to wyjaśni:)
pozdrawiam :hyhy:
Avatar użytkownika
Ambro
Czytacz
 
Posty: 34
Dołączył(a): 11 lis 2007, o 16:18
Lokalizacja: okolice Wa-wy

Czym się różni????

 

Postprzez piotr0488 » 26 kwi 2008, o 22:58

Automatyczna skrzynia biegów jest samochodową skrzynią zmieniającą biegi wraz ze zmianą prędkości pojazdu, zwalniając użytkownika z konieczności manualnej zmiany.

Skrzynie automatyczne można podzielić na dwie grupy:

skrzynie hydrauliczne,
skrzynie hydrauliczne ze sterowaniem elektronicznym.
W pierwszej grupie znajdują się skrzynie które na podstawie zmiany prędkości obrotowej silnika, aktualnej prędkości pojazdu i kąta uchylenia przepustnicy dobierają optymalne przełożenie całkowicie mechanicznie.


Dźwignia skrzyni biegów w Fordzie Escorcie 1.9Grupa druga skrzyń ma nieco większe możliwości - elektronika pozwala na wprowadzenie dodatkowych programów jazdy - np. specjalny tryb pracy dostosowany do warunków zimowych, lub jazda sportowa - kiedy silnik jest "wykręcany" do znacznie wyższych prędkości obrotowych niż podczas normalnej jazdy.

Skrzynia automatyczna pozwala na bardzo płynną jazdę, optymalizując przełożenie do obrotów silnika. Dzięki temu auta z taka skrzynią osiągają większe przebiegi - silnik jest mniej "zmęczony".

Najpopularniejsza w Stanach Zjednoczonych, zyskuje popularność także w Europie.

Ostatnią nowinką są skrzynie autoadaptywne - dostosowujące charakterystykę pracy do stylu jazdy użytkownika, choć oczywiście pomysł jest stary. Adaptatywne, sterowane elektronicznie skrzynie biegów nieprzerwanie od 1989 roku wykorzystywane są w samochodach marki Chrysler - patrz Ultradrive.

Automatyczna skrzynia biegów nie jest zwykłą skrzynią biegów z automatycznym sterowaniem. Różni się ona konstrukcją i sposobem przeniesienia napędu - skrzynia manualna posiada bowiem klasyczne sprzęgło, podczas gdy w skrzyniach automatycznych stosowana jest przekładnia hydrokinetyczna


Obrazek


Półautomatyczna skrzynia biegów – rodzaj skrzyni biegów, która nie posiada pedału sprzęgła, a zmiany biegów dokonuje się poprzez zmienienie pozycji drążka (tak jak w manualnej skrzyni biegów) zmiany biegów (bez naciskania sprzęgła). Wśród tego rodzaju skrzyni biegów możemy wyróżnić np. sekwencyjną skrzynię biegów, która coraz częściej pojawia się w autach osobowych (wcześniej tylko w samochodach rajdowych). Pracą takiego systemu steruje mikroprocesor, który automatycznie włącza sprzęgło w momencie, kiedy kierowca zmienia biegi, lub rusza z miejsca


--------------------------------------------------------------------------------

wyróżniamy 3 skrzynie biegów : - automatyczna - manualna (biegi zmieniane ręką) - półautomatyczna. z nich wyróżniamy kolejne :


--------------------------------------------------------------------------------

- sekwencyjna (biegi zmieniane "łopatkami" przy kierownicy.
piotr0488
Members
 
Posty: 1314
Dołączył(a): 24 sty 2008, o 00:39
Lokalizacja: Lędyczek
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe

Postprzez Ambro » 26 kwi 2008, o 23:06

:roll: dziękuje aż ci dam pomógł bo bardzo aktywny z ciebie forumowicz:d dzięki za pomoc:D
Avatar użytkownika
Ambro
Czytacz
 
Posty: 34
Dołączył(a): 11 lis 2007, o 16:18
Lokalizacja: okolice Wa-wy

Postprzez piotr0488 » 26 kwi 2008, o 23:08

dzieki i polecam sie.... nie ma za co.. :-D
piotr0488
Members
 
Posty: 1314
Dołączył(a): 24 sty 2008, o 00:39
Lokalizacja: Lędyczek
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe


- - -



Powrót do Napęd i skrzynia biegów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości