Światła do jazdy dziennej

Rozmowy bez żadnych ograniczeń. ;)

Moderator: Moderator

Światła do jazdy dziennej

Postprzez KKD » 19 kwi 2012, o 19:17

Witam, dzisiaj podjeżdżam na stację diagnostyczną zrobić przeglądzik golfa, diagnosta bada zawieszenie, hamulce itd. Przechodzi do sprawdzania świateł i zagląda na światła do jazdy dziennej (na nich homologacja RL00 i E4, podłączone prawidłowo, żeby zapalały się z włączeniem zapłonu a gasły po włączeniu mijania, więc uśmiechnięty czekam co powie ;-) ). A on do mnie: samochód nie przejdzie przeglądu, proszę zdemontować światła do jazdy dziennej bo nie spełniają przepisów. :zdziwko: Pytam gościa o co chodzi a on mi mówi, że w pojazdach do 1999 roku światła do jazdy dziennej muszą świecić się razem z pozycyjnymi z tyłu. Prawnikiem nie jestem ale poczytałem w necie rozporządzenie z 2009 roku mówi o tym, że z dziennymi nie mogą być włączone żadne inne światła. Więc jak jest naprawdę? :zdegustowany:
Avatar użytkownika
KKD
Czytacz
 
Posty: 140
Dołączył(a): 18 lut 2012, o 03:10
Lokalizacja: Gdańsk

Światła do jazdy dziennej

 

Postprzez zybi » 19 kwi 2012, o 19:28

Bzdura,światła dzienne są tylko z przodu
Avatar użytkownika
zybi
Badacz tematu
 
Posty: 285
Dołączył(a): 8 lut 2012, o 09:35
Lokalizacja: Bydgoszcz
Rocznik: 1995
Silnik: 2000
Paliwo: PB
Nadwozie: 3-drzwiowe

Postprzez mariusz325 » 19 kwi 2012, o 19:28

Z tego co ja wiem to mają być z postojowymi chyba że coś sie zmieniło
Avatar użytkownika
mariusz325
Gaduła
 
Posty: 488
Dołączył(a): 18 gru 2011, o 12:23
Lokalizacja: SMI
Rocznik: 1996
Silnik: 1900
Paliwo: ON
Nadwozie: 5-drzwiowe

Postprzez strzeliniasty » 20 kwi 2012, o 13:44

swiatla do jazdy dziennej wg polskiego prawa:

- musza zapalac sie po starcie silnika (badz z zaplonem) a maja gasnac po wlaczeniu swiatel mijania (krotkiech)
- homologacja by mozna bylo je uzywac na terenie PL : E i RL wygrawerowane na kloszu lamp, nie jest wymagane by swiecily tylnie lampy postojowe
- miejsce montazu: max 25cm nad ziemia, max 40cm od krawedzi zderzaka, odstep miedzy lampami do jazdy dziennej to 60cm (miski juz sie nie czepiaja pierwszej wytycznej czyli 25cm nad ziemia)


jezeli twoje lampeczki spelniaja te warunki to mozesz smialo smigac
Avatar użytkownika
strzeliniasty
Members
 
Posty: 2656
Dołączył(a): 9 paź 2008, o 22:42
Lokalizacja: Strzelin / Wrocław

Postprzez KKD » 21 kwi 2012, o 09:55

Pojechałem na inną stację diagnostyczną i tam już nie mieli oporów, że podłączone źle. Opowiadam tą sytuację to myślałem że diagnosta wpadnie do kanału tak się zaczął śmiać. Widocznie za pierwszym razem trafiłem na upierdliwego diagnostę nie znającego aktualnych przepisów. Miśki się nie czepiają bo już kilka razy trafiłem na akcję "sprawdzamy światła do jazdy dziennej". Trójmiejska policja wyraźnie lubi mojego golfa oglądać z bliska :lol:
Avatar użytkownika
KKD
Czytacz
 
Posty: 140
Dołączył(a): 18 lut 2012, o 03:10
Lokalizacja: Gdańsk


- - -



Powrót do Na luzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości