Samochody w Polsce vs. samochody w innych krajach.

Rozmowy bez żadnych ograniczeń. ;)

Moderator: Moderator

Samochody w Polsce vs. samochody w innych krajach.

Postprzez adrian5 » 24 cze 2012, o 15:41

Polacy jeżdzą bardzo drogimi samochodami w stosunku do zarobków. Można porównać to ze Szwecją- jednym z najbogatszych krajów świata, gdzie dochód mieszkańców jest wielokrotnie wyższy niż dochód Polaków, a przeciętny Szwed ma wielokrotnie więcej pieniędzy do dyspozycji niż Polak. Biorąc pod uwagę różnicę cen (oczywiście w Szwecji wyższe), dochód Szwedów jest ok. 4 krotnie wyższy niż w Polaków, czyli Szwed może kupić 4 razy więcej produktów (lub 4 razy droższe) w Szwecji za swoje pieniądze, niż Polak w Polsce, a bez uwzględnienia wyższych cen w Szwecji, różnica jest jeszcze wyższa.
Można by przypuszczać, że w Polsce powinny więc być 4 razy gorsze samochody niż w Szwecji, starsze i tańsze. Jest jednak zupełnie inaczej. W Polsce sa conajmniej takie same, a może i lepsze, droższe i nowsze, auta niż w Szwecji. I tak samo w porównaniu z wieloma krajami, szczególnie Europy Północnej.
Np. kto w Polsce dzisiaj jeździ ładą dzisiaj? A będąc w Finlandii, w dużym mieście i to na zachodzie kraju, w 1 dniu, naliczyłem 12 ład (kwadratowych) na ulicach.
Z czego ta zaskakująca różnica wynika? Polacy jeżdzą lepszymi samochodami niż narody mające wielokrotnie wyższy dochód niż Polacy.
Moim zdaniem wynika to z mentalności wielu Polaków, chęci pokazania się, że ma się lepszy samochód itd. Tak jest w Polsce, podczas gdy w wielu innych krajach jest na odwrót, ludzie raczej chcą się pokazać jako skromni i nie mający zbyt dużo. Wynika to też stąd, że tamtejsze samochody są serwisowane na wysokiej jakości częściach i utrzymywane zgodnie z najwyższymi standardami, głównie w ASO, natomiast w Polsce często w najtańszych warsztatach i na najgorszych częściach, a więc tam ludzie wolą wydawać na części i utrzymanie niż na nowy samochód.
Oto przypadkowe zdjęcie z gooogle map (a więc wykonane w tym lub zeszłym roku) na parkingu w Szwecji (Gotlandia), widać skromne samochody z lat 80 i początku 90-tych. W Polsce średnia jest zwykle znacznie wyższa, a nawet gdyby była taka sama to przy dochodach Polaków jest to zadziwiające. Kliknąć aby powiększyć:
Obrazek
Obrazek

Znany mi człowiek z jednego z krajów Północnej Europy bardzo dziwił się gdy przyjechał do Polski, jak Polacy przy takich dochodach mogą pozwolić sobie na takie samochody.
Pamiętam też jak w TV Holender mający swoje gospodarstwo w Polsce też się temu dziwił, powiedział, że on jeździ Golfem 1, a dopiero jak będzie bardzo bogaty to kupi sobie nowy samochód (człowiek ten za to posiadał sprzęt rolniczy najwyższej klasy warty miliony złotych).
Ostatnio edytowano 24 cze 2012, o 15:55 przez adrian5, łącznie edytowano 1 raz
VW Golf, CL Europe, 1995r., 1.6 AEA, benzynowy.
adrian5
Czytacz
 
Posty: 145
Dołączył(a): 3 gru 2009, o 20:03
Lokalizacja: pomorskie

Samochody w Polsce vs. samochody w innych krajach.

 

Postprzez K@mil » 24 cze 2012, o 15:54

adrian5, Ty zyjesz. Takie słuchy chodziły ze Ruda zjadla Twojego "najlepszego" golfa :wstyd:

a co do Twojego tematu to ja powiem tylko jedno :) Trzeba iść z duchem czasu... i mam jeszcze pytanko jakiej firmy masz lodówke ? masz z lat 90 ? czy moze posiadasz nowszą lodówke które nie trzeba odmrażać itp ?

Jesli posiadasz nową, to powiedz mi dlaczego wymieniłeś starą na nową ? jak stara pewnie była dobra, tylko trzeba było ją samemu rozmrażać ?

Zgodze się z tym ze niektóry zapożyczą sie i kupią "nową" brykę aby pokazać sie sąsiadowi, ale to juz taka mentalność
Ostatnio edytowano 24 cze 2012, o 16:00 przez K@mil, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
K@mil
POMOCNIK
POMOCNIK
 
Posty: 4895
Dołączył(a): 30 lis 2007, o 19:15
Lokalizacja: NDZ/CT

Postprzez adrian5 » 24 cze 2012, o 15:56

K@mil napisał(a):adrian5, Ty zyjesz. Takie słuchy chodziły ze Ruda zjadla Twojego "najlepszego" golfa :wstyd:

Nie martw się o niego, ma się dobrze, a nawet lepiej niż wtedy!
VW Golf, CL Europe, 1995r., 1.6 AEA, benzynowy.
adrian5
Czytacz
 
Posty: 145
Dołączył(a): 3 gru 2009, o 20:03
Lokalizacja: pomorskie

Postprzez K@mil » 24 cze 2012, o 16:01

adrian5 napisał(a):Nie martw się o niego, ma się dobrze, a nawet lepiej niż wtedy!


Napisz jeszcze ze troszkę odmłodniał... To pochwal sie szybko w temacie
Avatar użytkownika
K@mil
POMOCNIK
POMOCNIK
 
Posty: 4895
Dołączył(a): 30 lis 2007, o 19:15
Lokalizacja: NDZ/CT

Postprzez thomasg » 24 cze 2012, o 16:54

adrian5 napisał(a):Moim zdaniem wynika to z mentalności wielu Polaków, chęci pokazania się, że ma się lepszy samochód itd. Tak jest w Polsce, podczas gdy w wielu innych krajach jest na odwrót, ludzie raczej chcą się pokazać jako skromni i nie mający zbyt dużo.


Straszna prawda ale prawda , zadłuzy sie po uszy ale musi miec lepsze od sąsiada ............... WPIS KONTROWERSYJNY - ULEGŁ ZMIANIE............. :mrgreen: Moja mieścina jest sypialną robotniczą i mieszkają tu ludzie z róznych stron Polski . Ten parking na Twoim zdjęciu w porównaniu z parkingiem u mnie pod blokiem wygląda jak szrot :-|

czasem jak spojrzę na mojego jak stoi bidny miedzy tymi "plastikami" to aż mi go żal :-P
Ostatnio edytowano 24 cze 2012, o 18:47 przez thomasg, łącznie edytowano 1 raz
był MÓJ DRAGOONGREEN jest Borówka VARIANT
Avatar użytkownika
thomasg
Gaduła
 
Posty: 508
Dołączył(a): 26 mar 2011, o 16:17
Lokalizacja: 44-335

Postprzez strzeliniasty » 24 cze 2012, o 18:08

gdzie jest krzyz!!! gdzie jest krzyz!!!
Avatar użytkownika
strzeliniasty
Members
 
Posty: 2656
Dołączył(a): 9 paź 2008, o 22:42
Lokalizacja: Strzelin / Wrocław

Postprzez Opik » 24 cze 2012, o 22:35

adrian5, niestety masz rację. W Polsce dominuje mentalność "zastaw się a postaw się". Sąsiad ma lepszy telewizor? Nie ważne że oglądam go raz w tygodniu, kupie większy na kredyt, niech wie że nam też się powodzi! I to jest niestety przykra rzeczywistość...
Znam przypadek, gdzie rodzina budowała dom. Nie zarabiali jakoś bardzo mało, ale kredyt tak czy tak trzeba było wziąć i to taki nie koniecznie z 1ką, czy nawet 2ką z przodu. Dom postawiony, z zewnątrz cacy. Dodatkowo kupiony najnowszy model Mesia z salonu, klasy bliżej środka alfabetu niż początku. Po jakimś czasie córka owego małżeństwa pyta się mojej cioci czy może u niej przenocować parę dni bo musi się uczyć itd. No jasne, nie ma problemu, ale trochę ją dziwiło - jak to, nowy dom, tyle kasy, dlaczego nie w domu? Młoda pociągnięta za język w końcu powiedziała w czym tkwi problem.
Owszem, dom postawiony i to wielki (południe Polski, szykowany bardziej pod wynajem) ale w środku pustka. Cała rodzina w jednym pokoju, który robił za salon i sypialnie, malutka kuchnia, w łazience nawet większość rzeczy nie popodłączana. W reszcie domu gołe ściany. WTF? Ano, z zewnątrz dom wielki, więc sąsiedzi widzą prestiż. Dodatkowo trzeba było kupić piękną limuzynę żeby każdy poza najbliższa okolicą też wiedział że są panami życia. Ale niestety kredyt trzeba było spłacać i 4 (albo 5, nie pamiętam już) osoby egzystowały sobie na najtańszym jedzeniu, w jednym pokoju i malutkiej kuchni. Ale za to jaka fura przed domem :)
A drugi przypadek to mój dawny znajomy, "nie każdy wie jak mieszkam, ale każdy widzi mój samochód". I gdyby nie fakt że nie tylko od niego to zależało (na szczęście), to mieszkał by w kawalerce 15m2, bez mebli i "luksusów", ale za to woził się najlepszą furką w mieście.
Avatar użytkownika
Opik
Members
 
Posty: 7058
Dołączył(a): 28 lis 2011, o 22:22
Lokalizacja: Lublin
Silnik: 2.0
Paliwo: PB+LPG
Nadwozie: 3-drzwiowe


- - -



Powrót do Na luzie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości