Wymiana oleju silnikowego

Informacje, opisy, fotoporady i dane techniczne dotyczące samochodu Volkswagen Golf 3.

Moderator: Moderator

Wymiana oleju silnikowego

Postprzez marcinkoz2910 » 13 sty 2009, o 20:58

Jak powszechnie wiadomo auto bez oleju to tak jak Polak bez wódki :-P . Więc ktoś musi dokonać wymiany albo jakieś ASO albo warsztat no albo My :-D


Oto potrzebne rzeczy:

1- Olej silnikowy (każdy dobiera pod swój silnik i przebieg nie sugerować się foto)
2- Filtr oleju (co silnik to co innego też należy mieć przeznaczony pod dany silnik)
3- Grzechotka z kluczem 19 do odkręcenie korka spustowego oleju
4- Obejma do odkręcenia filtra oleju
5- Miedziane podkładki uszczelniające pod korek spustowy

1.jpg
1.jpg (92.79 KiB) Przeglądane 1893 razy


Miska lub inny pojemnik na zużyty olej:

2.jpg
2.jpg (77.03 KiB) Przeglądane 1893 razy


Przed przystąpieniem do wymiany należy przejechać 5km w celu rozgrzania oleju !!
Odkręcamy korek wlewu ojeju:

3.jpg
3.jpg (83.52 KiB) Przeglądane 1893 razy


Odkręcamy korek spustowy oleju i spuszczamy przepracowany olej silnikowy:

4.jpg
4.jpg (64.57 KiB) Przeglądane 1893 razy

5.jpg
5.jpg (70.98 KiB) Przeglądane 1893 razy


Odkręcamy filtr oleju, nakładamy obejmę i odkręcamy. Uwaga bo podczas odkręcania wyleje się trochę oleju:

6.jpg
6.jpg (66.66 KiB) Przeglądane 1893 razy

7.jpg
7.jpg (60.63 KiB) Przeglądane 1893 razy

8.jpg
8.jpg (56.9 KiB) Przeglądane 1893 razy


Nakładamy nową podkładkę uszczelniającą i wkręcamy korek, miska jest aluminiowa więc uważaj aby nie przekręcić gwintu! (na tym etapie przed przykręceniem korka i nowego filtra jedna ze szkół pozwala przepłukać silnik ropą nie wiem czy to zgodne z normami ale słyszałem że tak można bo ropa jest tłusta i nie zaszkodzi silnikowi. Ja tak zrobiłem-->ale Ty robisz to na swoją odpowiedzialność!!) :[/b]

Obrazek

[b]Przed wkręceniem nowego filtra oleju należy posmarować nowym olejem jego uszczelkę, lepiej będzie trzymać :hyhy:, !! UWAGA !! Filtr przykręcamy w rękach mocno i pewnie nie żadnymi kluczami !! UWAGA !!


Obrazek

Na końcu wlewamy nowy olej:

Obrazek

Wlewamy go na równo z max (patrz podziałka na bagnecie) lecz olej jest zimny silnik już raczej też więc to trochę potrwa. Jak już mamy max to zapalamy auto aby pompa i filtr zassały olej około 0.5l (mi podczas tej operacji mrugła dwa razy kontrolka oleju po czym zgasła). Ewentualne braki oleju uzupełnić, sprawdzić czy nie ma wycieków spod filtra (jak tak to dokręcić) lub korka spustowego i mamy spokój na najbliższe 10 000-15 000km.

Koszt takiej zabawy jeśli robimy to sami nie przekroczy 100zł nawet jeśli wliczymy w to 4 puszki piwa. :-)
Avatar użytkownika
marcinkoz2910
Members
 
Posty: 4293
Dołączył(a): 20 lip 2008, o 15:16
Lokalizacja: Pogórze /k. Skoczowa

Wymiana oleju silnikowego

 


- - -



Powrót do DANE TECHNICZNE I PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości