naprawa tylnej wycieraczki MK3

Informacje, opisy, fotoporady i dane techniczne dotyczące samochodu Volkswagen Golf 3.

Moderator: Moderator

naprawa tylnej wycieraczki MK3

Postprzez prezesik » 21 mar 2010, o 16:18

Witajcie

Od jakiegoś czasu zauważyłem, ze tylna wycieraczka po włączeniu nie powraca na miejsce lub skacze i przerywa.
Częstą usterką jest zatarcie trzpienia, do którego przymocowane jest ramię wycieraczki.

Potrzebne klucze:

- płaski 13 (do odkręcenia ramienia wycieraczki)
- płaski lub nasadowy 10 (do wykręcenia mechanizmu wycieraczki)
- śrubokręt krzyżak (do odkręcenia pokrywy tylnej klapy)
- torx T10 (do rozkręcenia mechanizmu wycieraczki)
- klucz płaski typu "szwed" (do odkręcenia nakrętki zewnętrznej mechanizmu wycieraczki)

Zaczynamy od zdjęcia maskownicy wycieraczki podnosząc ją do góry.
następnie płaskim kluczem 13 odkręcamy nakrętkę trzymającą ramię wycieraczki i je zdejmujemy.


następnie kluczem typu "szwed" odkręcamy nakrętkę trzymającą od zewnątrz mechanizm wycieraczki


Po zdjęciu czarnej osłony klapy od wewnątrz (odkręcając wkręt krzyżak w miejscu wgłębienia na rękę) rozłączamy gumowy wężyk doprowadzający płyn oraz wtyczkę zasilającą.


Po rozłączeniu tych elementów odkręcamy (wg kolejności na zdjęciu) cztery śrubki na klucz 10

... i mamy cały mechanizm tylnej wycieraczki już wyjęty.

Wyjmujemy dyszę spryskiwacza ciągnąć do góry (nie obracać!!)


Odkręcamy torxem T10 śrubki trzymające obudowę mechanizmu.


Po odkręceniu zdejmujemy obudowę, razem z nią wyjdzie plastikowy element,który podaje płyn do dyszy:


następnie wyjmujemy cały metalowy trzpień, na którym mocowane jest ramię wycieraczki


U mnie on ciężko wychodził, więc nakręciłem nakrętkę trzymąjącą ramię wycieraczki i kilka razy uderzyłem młotkiem.
Cały trzpień będzie wychodził razem z metalowym łącznikiem.

Jak widać metalowy trzpień zatarł się w miejscach pokazanych strzałką:


Trzpień czyścimy papierem ściernym, a następnie smarujemy smarem (ja użyłem grafitowego do przegubów) i wkładamy ponownie. Teraz powinien chodzić lekko.


Następnie czyścimy uszczelkę obudowy, można wyczyścić cały mechanizm i nasmarować ponownie.
Skręcamy obudowę.

Po skręceniu smarujemy i wkładamy plastikowy trzpień doprowadzający płyn do dyszy.

Trzpień nie pracuje razem z wycieraczką!! Na nim obraca się metalowy trzpień, który czyściliśmy papierem ściernym.

Bierzemy dyszę, smarujemy smarem i wkładamy ją od góry pamiętając, ze wejdzie ona tylko w jedno miejsce, dlatego ma ona zaznaczony żółtą strzałką rowek.


po włożeniu mechanizmu do środka blokujemy go dużą nakrętką, aby nam nie wypadł.


i skręcamy śrubkami na klucz nr 10, łączymy gumowy wężyk oraz wtyczkę, zakładamy osłonę klapy bagażnika, ramię wycieraczki przykręcając nakrętką na klucz nr 13, zakładamy maskownicę i cieszymy się sprawną wycieraczką.

Powodzenia
Avatar użytkownika
prezesik
Members
 
Posty: 4869
Dołączył(a): 25 lut 2008, o 20:06
Lokalizacja: Łęczyca

naprawa tylnej wycieraczki MK3

 


- - -



Powrót do DANE TECHNICZNE I PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości