Czyste powietrze i niezaparowane szyby.

Informacje, opisy, fotoporady i dane techniczne dotyczące samochodu Volkswagen Golf 3.

Moderator: Moderator

Czyste powietrze i niezaparowane szyby.

Postprzez adrian5 » 16 gru 2009, o 12:44

Chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat nawiewów, w tym kontekście jest to sprawa złożona. Dla niektórych może zdrowie i komfort nie jest takie ważne, ale dla tych co jest to jest to dla nich.
Samochody poruszające się głównie w mieście, poruszają się prawie non-stop w oparach spalin, szczególnie, gdy stoją w korkach, poza tym dochodzą jeszcze nieszczelności układu wydechowego itp. Nawiew jest, teoretycznie, jedynym miejscem skąd do auta dostaje się powietrze z zewnątrz. Samochody działają jak osadnik zanieczyszczeń. Poziom ich może być nawet 6 razy wyższy podczas jazdy w korku niż w tej samej sytuacji na poboczu. Są to związki bardzo szkodliwe, każdy wie, że opary z włączonego, w zamkniętym pomieszczeniu silnika zabiją, w dość krótkim czasie, wszystkie istoty żywe co się znajdują w tym pomieszczeniu. Te same opary krążą wookół samochodu, tylko w mniejszej ilości, ale da się łatwo wyobrazić ich szkodliwość biorąc pod uwagę ich stężone działanie.
Istnieją dwa rodzaje filtrów kabinowych: papierowe i papierowo-węglowe. Te pierwsze oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu i innych większych cząsteczek. Natomiast filtry węglowe posiadają w 100% właściwości filtra papierowego, a ponad to oczyszczają powietrze ze szkodliwych związków (ze spalin) i z nieprzyjemnych zapachów, wkład z nich jest podobny do stosowanych w maskach przeciwgazowych, są więc znacznie skuteczniejsze niż papierowe.
Dzięki nim otrzymujemy w samochodzie znacznie czystsze powietrze niż gdybyśmy stali na chodniku.
Oryginalny filtr papierowy w ASO do mk3 kosztuje 30 zł, a węglowy 60 zł.
Można wymienić filtr i napewno polepszy to powietrze w aucie i zmniejszy parowanie szyb. Filtr wymienia się co rok lub co 15 tys km.
Jednak w bardzo wielu Mk3 jest problem z obudową filtra przeciwpyłowego znajdującego się pod podszybiem (odrzutnikiem wody- plastikową listwą pod szybą): obudowa z przodu jest nierówna i pogięta, uszczelka górna jest dość zniszczona, uszczelka dolna jest bardzo zużyta i przepuszcza wodę. Właściwie wyjęcie tej obudowy w celu oczyszczenia podszybia prawie zawsze kończy się zniszczeniem uszczelki dolnej- przylega bardzo mocno. Taki stan obudowy filtra powoduje: parowanie szyb i znaczne zmniejszenie oczyszczania powietrza przez filtr (znaczna część powietrza wlatuje bez oczyszczenia- powietrze wybiera łatwiejszą drogę niż przez filtr). Dlatego w większości wypadków warto, oprócz filtra wymienić jego obudowę. Jednak kolejnym elementem musi być właściwie przylegające podszybie, inaczej woda będzie mogła kapać na filtr przez co zmniejszy jego żywotność i spowoduje parowanie szyb. Dlatego warto też, jeśli są uszkodzone, wymienić kołki mocujące podszybie lub zaczepy dla dwóch bocznych kołków (u mnie był jeden zniszczony).
Więcej o filtrach: http://www.filtrybosch.pl/filtry_wegiel.php

Jeśli chcemy usunąć parowanie szyb to pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to dokładnie oczyścić podszybie odkurzaczem, a potem szmatą i pozbyć się wilgoci z niego, nie da się tego zrobić właściwie bez wyjęcia obudowy filtra, a to najprawdopodobniej skończy się zerwaniem dolnej uszelki obudowy- obudowa bardzo mocno przylega po tylu latach. Należy też odkurzyć filtr, już wtedy będzie znaczna poprawa, ale dla znacznie dłuższego i lepszego efektu należy wymienić filtr i założyć, jeśli ta jest zniszczona, nową obudowę filtra.
Od razu oczyścimy też kabel od sterownika (komputera), który non stop leży w błocie (idze on pod brzegiem obudowy filtra), kabel jest dobrze zabezpieczony taśmą, ale kto wie ile to wytrzyma.

Ja zakupiłem w ASO VW: filtr przeciw pyłowy, węglowy (robi go dla VW firma Micron Air)- 60 zł, obudowę filtra- 66 zł, zaczep- 11 zł.

Tak to wygląda:
Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 18 gru 2009, o 16:18 przez adrian5, łącznie edytowano 1 raz
VW Golf, CL Europe, 1995r., 1.6 AEA, benzynowy.
adrian5
Czytacz
 
Posty: 145
Dołączył(a): 3 gru 2009, o 20:03
Lokalizacja: pomorskie

Czyste powietrze i niezaparowane szyby.

 


- - - producent suwnicPowrót do DANE TECHNICZNE I PORADY

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 6 gości