Montaż haka

Wszystkie informacje o elementach nadwozia

Moderator: Moderator

Montaż haka

Postprzez marcin2e » 6 lut 2016, o 13:47

Cześć,

Zamierzam założyć hak w najbliższym czasie do mojego golfa. Z tego co wiedzę nie są drogie (ok 200zł), więc postanowiłem zainwestować, bo nie ma co ukrywać przydaje się.
Moje pytanie: na co zwrócić uwagę przy kupnie na allegro, jak z wydziałem komunikacji - zakładam sam stacja diagnostyczna podbija i jade jedynie na wbicie do dowodu?
Czy montaż samemu jest ciężki i co z tylnym zawieszeniem?
marcin2e
Badacz tematu
 
Posty: 157
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Montaż haka

 

Re: Montaż haka

Postprzez Thorsten » 6 lut 2016, o 14:21

Z zamontowanym hakiem jedziesz na stacje diagnostyczną tam sprawdza ci mocowanie i poprawne podpięcie elektryki. Jeśli wszystko jest ok dostajesz kwit z którym jedziesz do wydziału komunikacji i tyle. W przypadku haku musisz posiadać boczne kierunkowskazy. Co do kupna używanego haka to spoko jednak na samej kuli musi być wybita homologacja i jeśli kula jest mocno zużyta owa homologacja może być wytarta więc zwróć na to uwagę przy kupnie używanego. Co do samego montażu to musisz zdjąć zderzak i bardzo możliwe że wyciąć w zderzaku w dolnej listwie miejsce na niego ( zależne jest to od wersji którą kupisz bo są i takie gdzie nie trzeba ciąć zderzaka). Potem znajdziesz przygotowany otwór który normalnie zaślepiony jest gumową zaślepką i tamtędy poprowadzisz wiązkę kabli. Co do zawieszenia to variant nie odczuwał podpiętej przyczepki.
MK3
"I'd rather lose by a mile because i built my own car,
than win by a inch because someone else built it for me.
Your car is your story. Don't let someone else write the book."
Avatar użytkownika
Thorsten
Moderator Globalny
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 2 cze 2013, o 16:17
Lokalizacja: BKL
Rocznik: 1996
Silnik: 1.6 AEE
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: Montaż haka

Postprzez marcin2e » 6 lut 2016, o 14:34

No właśnie akurat mam hatchbacka, dlatego zastanawiałem czy tylne zawieszenie musi być np mocniejsze.
Jeśli chodzi o kupno używanego to musi mieć oprócz tej homologacji na haku jeszcze jakieś dodatkowe dokumenty? Jesłi znajdzie się tani używany to spoko, ale jeśli nie to biorę nowy.
marcin2e
Badacz tematu
 
Posty: 157
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż haka

Postprzez Thorsten » 6 lut 2016, o 14:43

marcin2e napisał(a):No właśnie akurat mam hatchbacka, dlatego zastanawiałem czy tylne zawieszenie musi być np mocniejsze.
Jeśli chodzi o kupno używanego to musi mieć oprócz tej homologacji na haku jeszcze jakieś dodatkowe dokumenty? Jesłi znajdzie się tani używany to spoko, ale jeśli nie to biorę nowy.



Ja montując do varianta z bratem, diagnosta w tedy nie zwrócić na nic uwagi. Sprawdził jedynie podpięcie i tyle. Gdy na ostatnim przeglądzie pytałem powiedział mi o tym wybiciu na kuli i o bocznych kierunkach bo ich nie mam. Co do zawieszenia, sam hak ma już określone obciążenie które wynosi 75kg więc sam fakt że na hak zapniesz przyczepkę na samochód wrażenia nie zrobi ale to jak będziesz jechać z tą przyczepką już bardziej. Ciężko mi powiedzieć czy samo zawieszenie będzie jakoś się męczyć z tytułu ciągniętej przyczepki ale myślę że bardziej szkodliwe będzie wożenie 200kg w bagażniku niż na przyczepce.

Masz link do poradnika jak zamontować hak:
https://www.golf3.pl/dane-techniczne-i-porady/montaz-haka-holowniczego-t9346.html


No i do komunikacji weź kartę pojazdu bo tam zapisują że doszedł hak.
MK3
"I'd rather lose by a mile because i built my own car,
than win by a inch because someone else built it for me.
Your car is your story. Don't let someone else write the book."
Avatar użytkownika
Thorsten
Moderator Globalny
 
Posty: 1048
Dołączył(a): 2 cze 2013, o 16:17
Lokalizacja: BKL
Rocznik: 1996
Silnik: 1.6 AEE
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: Montaż haka

Postprzez Radi » 7 lut 2016, o 18:00

Co do zawieszenia wszystko zależy co za przyczepę chcesz targać jeśli ma to być laweta z 2 tonowym autem to może być kiepsko a jeśli zwykła mała przyczepka na domowe potrzeby to zawieszenie nawet tego nie odczuje
Avatar użytkownika
Radi
Members
 
Posty: 2836
Dołączył(a): 16 lut 2009, o 12:15
Lokalizacja: GKA
Rocznik: 93
Silnik: 2.8 AAA
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: Montaż haka

Postprzez marcin2e » 6 wrz 2016, o 21:57

Czy słabe progi mogą być przeciwwskazaniem do zamontowania haka?
marcin2e
Badacz tematu
 
Posty: 157
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż haka

Postprzez Radi » 7 wrz 2016, o 19:45

Raczej nie, hak montowany jest do podłużnic.
Avatar użytkownika
Radi
Members
 
Posty: 2836
Dołączył(a): 16 lut 2009, o 12:15
Lokalizacja: GKA
Rocznik: 93
Silnik: 2.8 AAA
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: Montaż haka

Postprzez marcin2e » 11 wrz 2016, o 21:40

Radi napisał(a):Raczej nie, hak montowany jest do podłużnic.


To trochę mnie uspokoiłeś:)
marcin2e
Badacz tematu
 
Posty: 157
Dołączył(a): 20 sty 2014, o 21:59
Lokalizacja: Warszawa

Re: Montaż haka

Postprzez TomekSaracen » 18 paź 2018, o 11:56

Wracając do przyczepki, to mam małą radę... Kup sobie od razu do niej koło podporowe do przyczepki - będziesz miał lepszą stabilizację i dodatkową podporę. Jak będziesz miał załadowaną przyczepę to zrozumiesz, jakie to ważne.
TomekSaracen
Berbeć
 
Posty: 12
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 08:39
Rocznik: 2002
Silnik: 1400
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Re: Montaż haka

Postprzez milyPiotr » 13 kwi 2023, o 10:44

Montaż haka w Golfie jest bardzo prosty szczególnie jak się kupi oryginalny. Ja montowałem sam, podbicie w stacji kontroli też było bez problemu, diagnosta nawet nie wyszedł ze swego biura, spytał tylko jaki hak kupiłem i jaką wiązkę i stwierdził, że tam nie da się źle podłączyć :)
milyPiotr
Berbeć
 
Posty: 2
Dołączył(a): 13 kwi 2023, o 10:18
Lokalizacja: Białystok
Rocznik: 1998
Silnik: 1.8
Paliwo: PB
Nadwozie: kombi


http://www.apollo7.li/ - - -



Powrót do Nadwozie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 10 gości