Zablokowoło skrzynie, trzeszczy 3 i 4

Wszystkie elementach układu napędowego i skrzyni biegów.

Moderator: Moderator

Zablokowoło skrzynie, trzeszczy 3 i 4

Postprzez Ajsson » 20 lip 2014, o 21:09

Witam wszystkich forumowiczów. Jestem tu nowy i mam poważny problem z moim Golfem.
Głownie będzie chodziło o to czy jest szansa na uratowanie jednej z dwóch skrzyń. Na ten moment mam z ojcem dwa auta z silnikami 1.9 D(w obu problemy ze skrzynią) i jedną zakupioną tydzień temu skrzynię w garażu. Przejdźmy do sedna.

W moim Golfie podczas wyjazdu z bramki na autostradzie zablokowało mi trzeci bieg, który udało mi się pulsacyjnym ruchem uwolnić. Przy kontynuowaniu jazdy sytuacja powtórzyła się jeszcze dwukrotnie(byłem 200 km od domu). Po pierwszym zajściu zjechałem z autostrady, żeby uniknąć na niej awarii. Jechałem wioskami i przy zmianie biegów na 3 i 4 słychać było zgrzyty, no chyba że zmiany dokonywało się bardzo delikatnie. Gdy zatrzymałem się pod domem z głupoty na wyłączonym silniku wcisnąłem sprzęgło i zmieniałem biegi. Usłyszałem taki dziwny szum, tarcie.

W ojca Vento pierw pojawił się luz na kierownicy przez uszkodzone łożysko łączące skrzynie z półośką, potem zniknęła 5, a następnie zablokowało trójkę jak u mnie przez co po uwolnieniu trzeszczy 3 i 4. Różnica jest taka, że nie ma takiego szumu tarcia jak w przypadku mojej skrzyni.

Zakupiona skrzynia leży w garażu, pochodzi z Vento i miała być dla ojca. Teraz mamy dylemat do którego auta ją włożyć.

Można którąś skrzynie uratować, z dwóch złożyć jedną, czy raczej jest to nieopłacalne i należy się nastawić na kolejny zakup?
Ajsson
Berbeć
 
Posty: 2
Dołączył(a): 20 lip 2014, o 20:17
Lokalizacja: Opole

Zablokowoło skrzynie, trzeszczy 3 i 4

 

Postprzez pietrasiak2 » 21 lip 2014, o 05:58

Ajsson napisał(a):W ojca Vento pierw pojawił się luz na kierownicy przez uszkodzone łożysko łączące skrzynie z półośką, potem zniknęła 5, a następnie zablokowało trójkę jak u mnie przez co po uwolnieniu trzeszczy 3 i 4. Różnica jest taka, że nie ma takiego szumu tarcia jak w przypadku mojej skrzyni.

Nie jestem pewien ale ja bym zrobił tak : zlał olej (czy wogóle jest) i sprawdził czy nie ma opiłków i spróbował regulacji drążka zmiany biegów , lub spróbować ręcznie sprawdzić mechanizm wybieraka , oczywiście najpierw w wento.
:-)
Avatar użytkownika
pietrasiak2
Members
 
Posty: 2043
Dołączył(a): 29 gru 2011, o 09:52
Lokalizacja: stryków

Postprzez k-m-r1 » 22 lip 2014, o 17:09

Zlać olej zdjąc dekiel 5 biegu sprawdzic czy tam teżsą piłki

z opisy wynika że skrzynia do wymiany ale to po regulacji drażka

brat miałidento a A4 zmiana z 3 na 4 bez wybieraków i 4 sie kelszczyła niemożna było wybić

ze skrzyniami jest tak że sie zmienia

zmieniasz skrzynie zmiec olej i uszczelniacze na pułosiach i wybieraku gdy jest na dolne
Polska wersja programu MACH3 cnc---- Makra do palników ,magazynków, THC, OHC---- EKRANY dla firm i producentów maszyn ---- budowa sprzedaż maszyn Plazmy, Elektrodrążarki, Frezarki ,Tokarki, Gietarki, inne maszyny
Avatar użytkownika
k-m-r1
Weteran
 
Posty: 2080
Dołączył(a): 24 sie 2008, o 18:48
Lokalizacja: OOL DW Praszka Wrocław

Postprzez Radi » 22 lip 2014, o 19:43

zobacz czy nie ma dziury gdzieś na skrzyni jak padają skrzynie w vw to przeważnie części robią dziurę w obudowie
Avatar użytkownika
Radi
Members
 
Posty: 2836
Dołączył(a): 16 lut 2009, o 12:15
Lokalizacja: GKA
Rocznik: 93
Silnik: 2.8 AAA
Paliwo: PB
Nadwozie: 5-drzwiowe

Postprzez rataman » 24 lip 2014, o 16:13

Nie chcę Cię martwić ale miałem identyczny problem. 3 sie zablokowała w czasie jazdy, udało mi się ją "wyszarpnąc" i potem 3 i 4 zgrzytały. No chyba że obroty spadną do "wolnych" to wchodziło w miarę normalnie. Bawiłem się mechanizmem zmiany biegów, olej wymieniłem i nic. Z racji tego że zmieniałem silnik i skrzynie za razem to postanowiłem ten swój stary motor oddzielić od skrzyni (z ciekawości) i okładzina tarczy była zerwana (tarcza rozpadła się na 2 części). Czy wymiana sprzęgła pomogła? Nie wiem... Bo założyłem dla bezpieczeństwa tą (nową) sprawną z silnikiem dawcą. Więc to może wina sprzęgła... Niech bardziej ogarnięci się wypowiedzą.
rataman
Berbeć
 
Posty: 11
Dołączył(a): 10 lip 2014, o 15:57
Lokalizacja: Kłodzko

Postprzez Ajsson » 4 sie 2014, o 13:36

Miałem pracowity weekend z Ojcem i Wujaszkiem. Wymieniliśmy skrzynie w Vento. Dwa dni, w sumie 8 h. Nie wiem kto wymyślił takie mocowanie półosi do skrzyni, ale powiesiłbym za tą gwiazdkę... Co lepsze skrzynia Vento była już raz wymieniana, co było widać po śrubach i skrzyni pochodzącej z TD. Informacja dla spryciarzy... Skrzynie można wymienić bez podnośnika i kanału. Nie obejdzie się bez dwóch lewarków hydraulicznych. Dużą pomocą jest rozebranie lewego przedniego koła, po przez odkręcenie drążka kierowniczego i makpersona. Skrzynia po wyciągnięciu była cała z oleju, ale źródła wycieku jeszcze nie zlokalizowałem. W sumie na wymianie własnoręcznej zaoszczędzone zostało jakieś 300-400 zł.
Cieszy stan zakupionej skrzyni, wygląda i chodzi jakby była po kapitalce. Teraz trzeba tylko pamiętać żeby co jakiś czas sprawdzać stan oleju.

Co do Golfa, to te dwa dni dały mi tak w tyłek, że chyba doleje oleju i zobaczę ile wytrzyma skrzynia mając jednocześnie na uwadze że muszę szukać kolejnej. Kto wie może wygram na loterii jak ojciec i też kupię skrzynię w idealnym stanie za 120 zł zamiast wydawać od 250 do 400 zł
Ajsson
Berbeć
 
Posty: 2
Dołączył(a): 20 lip 2014, o 20:17
Lokalizacja: Opole

Postprzez k-m-r1 » 5 sie 2014, o 20:15

Ajsson, ja polecam szrot w praszce ale nie CEBULA bo ten jest pryzy drodze a 150m dalej w tle jest inny szrot gdzie rozbierają golfy i podobne VW

czesci od goroma jak trafisz to sam wykrecisz z auta

sam kupiłem tam i polecam

jak coś to szersze info na pw pewnie daleko ale warto
Polska wersja programu MACH3 cnc---- Makra do palników ,magazynków, THC, OHC---- EKRANY dla firm i producentów maszyn ---- budowa sprzedaż maszyn Plazmy, Elektrodrążarki, Frezarki ,Tokarki, Gietarki, inne maszyny
Avatar użytkownika
k-m-r1
Weteran
 
Posty: 2080
Dołączył(a): 24 sie 2008, o 18:48
Lokalizacja: OOL DW Praszka Wrocław


- - -



Powrót do Napęd i skrzynia biegów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości